دانلود مستقیم فایل
پشتیبانی

اطلاعیه فروشگاه

در صورت داشتن هرگونه سوال راهنمایی و پشتیبانی میتوانید با ایمیل sellfile2016@gmail.com در تماس باشید

بورس و اوراق بهادار ومفاهیم مرتبط با آن

بورس و اوراق بهادار ومفاهیم مرتبط با آن

دانلود پیشینه تحقیق و مبانی بورس و اوراق بهادار ومفاهیم مرتبط با آن

 

فرمت ورد قابل ویرایش

شامل: 57 صفحه

منابع کامل

 

تعریف سازمان بورس و اوراق بهادار:

بازار متشکل و رسمی است که در آن خرید و فروش سهام شرکتها  یا اوراق قرضه دولتی یا خصوصی تحت ضوابط معین انجام میشود. مشخصه مهم آن حمایت قانونی از صاحبان پس اندازها یا سرمایه های راکد است . بورس مرجع رسمی و مطمئنی برای جذب سرمایه افراد و بخش های  خصوصی بمنظور تامین مالی پروژه های سرمایه گذاری بلند مدت است.

2-2- تاریخچه:

حدود ۵۰۰ سال پيش در يکي ازشهرهاي بلژيک درمقابل منزل فردي به نام )واندر بورس( صرافان گرد هم آمده اوراق بهاداردادوستد ميکردند.از آن پس هرمکاني راکه درآن، اوراق بهادارمورد معامله قرارمي گرفت بورس ناميدند.اولين بورس دنيا درشهرآنورس بلژيک ايجاد شد. درحال حاضر دراغلب کشورهاي دنيا تشکيلات بورس وجود داردو فدراسيون بورسهاي جهان به عنوان يک سازمان هماهنگ کننده بين المللي نسبت به همکاري و تشريک مساعي بين بورسها ، حفاظت از منابع و حقوق صاحبان سهام وتوسعه بازار سرمايه فعاليت مي نمايد.

فكر اصلي ايجاد بورس در ايران به سال ۱۳۱۵ برميگردد. دراين سال يك كارشناس هلندي و يك كارشناس بلژيكي به منظور بررسي و اقدام در مورد تهيه و تنظيم مقررات ناظر برفعاليت بورس اوراق بهادار به ايران آمدند، اما مطالعات آنها با آغاز جنگ جهاني دوم متوقف گرديد. پس از كودتاي ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ ، مجدداً در سال ۱۳۳۳ ماموريت تشكيل بورس اوراق بهادار به اتاق بازرگاني و صنايع و معادن،بانك مركزي و وزارت بازرگاني وقت محول گرديد. اين گروه پس از ۱۲ سال تحقيق و بررسي در سال ۱۳۴۵ قانون و مقررات تشكيل بورس اوراق بهادار تهران را تهيه، ولايحه مربوط را به مجلس شوراي ملي ارسال داشتند. اين لايحه در ارديبهشت ۱۳۴۵ تصويب شد و بورس تهران عملاً در سال ۱۳۴۶ با ورود سهام بانك صنعت و معدن و شركت نفت پارس فعاليت خود را آغاز نمود.

 

2-3- مزاياي سرمايه گذاري در بورس

1- نبود حد سرمايه مجاز:به نحوي که هر فردي با هر ميزان سرمايه امکان ورود به اين بازار را خواهد داشت.

2- قابليت نقد شوندگى بالا:که موجب گرديده تا درشرايط عادي ورود و خروج شما به اين بازار در کمتر از چند روز فراهم گردد . که يقينا با توسعه الکترونيکي بازار )که مقدمات آن درحال اجرا است( اين مدت مي تواند حتي به چند ساعت تقليل پيدا نمايد که تقريبا چنين وضعيت مشابهاي به ندرت درساير رويه­هاي سرمايهگذاري يافت می شود.

3- بازده بالاتر: از منابع پربازده شناخته شده در بازارهاي مشابه ، بادرنظر گرفتن ريسک بهينه .

4- تب گسترش اين بازار که به عنوان عاملي ناديدني )همانند تب طلا در ايالات متحده( بازار امروز ايران را فرا گرفته است و همچنان تا ظرفيت نهايي و تعادل، گام هاي بسيار بزرگي را در پيشروخواهد داشت . علي رغم عدم تنوع دربازار بورس ايران ، درعين حال منابع کسب سود دراين بازار بسيار متنوع است ، به نحوي که يک سهم خريداري شده مي تواند براي دارنده آن ، به طرق گوناگون سود ايجاد نمايد که از آن جمله مي توان به انواع افزايش سرمايه ، ما به التفات قيمت خريد با قيمت روز ، سود نقدي و ... اشاره داشت

5- ظرفيت هاي باز موجودبه نحوي که عليرغم تمام رشدهاي اين بازار همچنان ظرفيتهاي رشد فوق العاده بکر و دست نخوردهاي وجود دارد ،که سياستهاي خصوصيسازي دولت نيز بعنوان يکي از اهداف کلان اقتصادي در واقع تقويتکننده اين موضوع مي باشد .

2-4- مزاياي ورود به بورس براي شرکتها

1- استفاده از معافيت هاي مالياتي، شرکتهايي که در بورس مورد پذيرش قرارمي گيرند ماداميکه از ليست سازمان بورس واوراق بهادار خارج نگرديده باشند ، مىتوانند نسبت به نرخ مقطوع ماليات حداقل از۱۰% معافيت مالياتي بهره مند گردند.

2- امکان افزايش سرمايه بسيار ساده تر:در بورس به جهت تمرکز سرمايه که با هدف مشارکت درحقوق شرکتهاي مورد پذيرش صورت گرفته و تشکيل يک بازار هدفمند را داده است ، امکان افزايش سرمايه بسيار سادهتر از حالتي است که شرکتها در خارج از بورس به اين امر اقدام ميورزند. چرا كه مجبور خواهند بود تا براي افزايش سرمايه به دنبال شرکاي جديد ، که بعضا با چانه زني نيز همراه خواهد بود ومنجر به افزايش هزينه هاي مرتبط با توسعه را فراهم خواهد گردانيد مواجه گردند

2-5- انواع بازارها

2-5-1-  بازار كالا و خدمات:

اين بازار اولين بازار تشكيل شده به وسيله انسانهاست. درواقع انسانها در گذشته و حال ياد گرفتهاند كه محل متشكلي را براي خريد و فروش كالاهاي خود داشته باشند و قوانين و عرف حاكم بر اين بازار را رعايت كنند.در بازار كالا در قبال كالا و خدمات ، واحد پولي مورد پذيرش ، به عنوان تسهيل كنندهء معاملات مورد استفاده قرار ميگيرد. در اين بازار، ارزش هر كالا يا خدمت با مبلغي پول تعريف و عرضه ميشود و معمولا معاملات درون اين بازار ، تحت مكانيسمهاي شناخته شدهاي صورت ميگيرد. در اين بازار كالاها و خدمات به گونه و نوعهاي مختلفي تقسيمبندي ميشوند و هر كدام از آنها تحت حاكميت قوانين و عرف خاص پذيرفته شدهء خود مورد معامله قرار ميگيرند. دراين نوع بازار واحد پولي ، به عنوان واسطه معاملات ميتواند در بخشهاي مختلف بازار به راحتي جابهجا شود و هيچگونه محدوديتي براي آن وجود ندارد. در واقع ما ميتوانيم نقدينگي خود را به راحتي در بخشهاي مختلف بازار و تحت قوانين آن به گردش دربياوريم.(سازمان بورس اوراق بهادار،1390)

2-5-2- بازار پول:

بازار پول ابتدا به جهت نگهداري نقدينگي مردم تشكيل شد و به عنوان يك محل امن براي نگهداري و محافظت از پول در مقابل سرقت از آن تعبير ميشد. در ابتدا بانك در قبال نگهداري و محافظت از پول مردم از آنها مبالغي را دريافت ميكردند. اما با گسترده شدن دنيا و مناسبات اقتصادي و ايجاد دادوستدهاي گسترده وظايف و مسئوليتهاي جديدي براي بانكها تعريف شده. در اين زمان ، دولتها ياد گرفتند كه شايد بتوان از بانكها به عنوان ابزاري براي كاهش تقاضا در بازار كالا و خدمات استفاده كرد. به همين دليل شروع به تبليغ براي جذب نقدينگي مازاد مردم در حسابهاي بانكي كردند ، تا به اين وسيله حجم نقدينگي در دست مردم را كاهش داده و كنترل نمايند و از سرازير شدن ناگهاني اين حجم عظيم نقدينگي به بازار كالا جلوگيري كنند و به اين طريق، بتوانند تقاضا و نهايتا تورم را در بازار كالا و خدمات كنترل كنند.از طرف ديگر نقدينگي جمع شده در حسابهاي بانكي خود ميتوانست به صورت وام و تسهيلات در اختيار بخشهاي توليدي جوامع قرار گيرد و توليد را افزايش دهد.

بانكها در قبال وام و تسهيلات پرداختي به شركتها و مؤسسات بهره دريافت ميكردند و از طرف ديگر به سپردههاي مردم نيز بهرهاي را ميپرداختند و مابهالتفاوت اين دو نرخ بهره به عنوان درآمد بانكها شناخته ميشد.


اشتراک بگذارید:

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 5,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file374_1726908_3915.zip89.3k

پرفروش ترین محصولات