دانلود مستقیم فایل
پشتیبانی

اطلاعیه فروشگاه

در صورت داشتن هرگونه سوال راهنمایی و پشتیبانی میتوانید با ایمیل sellfile2016@gmail.com در تماس باشید

تعهد سازمانی و عملکرد

تعهد سازمانی و عملکرد

دانلود پیشینه تحقیق و مبانی تعهد سازمانی و عملکرد

 

فرمت ورد قابل ویرایش

شامل: 78 صفحه

 منابع کامل

تعهد سازمانی و عملکرد

مقدمه

مديران سازمان به خوبي دريافته اند كه مهمترين عامل كسب مزيت رقابتي، منابع انساني سازمان ها است. از اين رو توجه به مقوله تعهد و وفاداري منابع انساني به سازمان و انجام هرچه بهتر نقش هاي اختصاص يافته به آنها و حتي وظايف فرانقش منابع انساني، يكي از دغدغه هاي جدي مديران سازمان ها است. مفهوم تعهد سازماني اولين بار توسط وايت[1]درسال (1956) درمقاله « انسان سازماني» مطرح شد . تعهد سازماني يك نگرش مهم شغلي و سازماني است كه در طول سالهاي گذشته مورد علاقه بسياري از محققان        رشته هاي رفتار سازماني و روانشناسي و بويژه رفتار اجتماعي بوده است( پورسلطاني زرندي، حسين، 1389: 152-137). فردي كه در سازمان مشغول به كار است، بايد خود را به سازمان متعلق بداند و به تمام بخشهاي مختلف آن متعهد باشد. تعهد سازماني را مي توان اعتقاد قوي به اهداف سازمان و تمايل قوي به تداوم عضويت و ماندن در آن تعريف كرد.

Van Dyne, L.,L. L. Cummings and J. Mclean Parks,1995:215,285) ). تأثير مثبت تعهد سازماني بر عملكرد سازمانها در بسياري از تحقيقات تأييد شده است . افرادي كه تعهد كمتري به سازمان دارند، خروج از كار و غيبت از كار نيز در آنها بيشتر است  (Allen, JN. Meyer JP.1996:252,276). كارايي و توسعه سازمان تا حد زيادي به كاربرد صحيح نيروي انساني بستگي دارد. تعهد سازماني از جمله موضوعاتي است كه در سالهاي اخير نيز مورد توجه قرار گرفته است. موضوع تعهد سازماني بر ميزان غيبت، ماندگاري و تمايل افراد به اشتغال در سازمان متبوع، نحوه برخورد با مراجعين، وفاداري و نيز تلاش در جهت نيل به اهداف سازماني و حصول عملكرد، بهره وري و كارايي موثر است(رمزگويان و حسن پور، 1392: 48-33). تعهد سازماني مفهومي پيچيده و چند وجهي است ودارای ابعاد روان شناختي (تعهد عاطفي)، اجتماعي (تعهد هنجاري) و اقتصادي (تعهد مستمر) می باشد (امیر کافی و هاشمی نسب، : 62-33). از نظر کانتر[2] (1968)، تعهد سازمانی به عنوان تمایل افراد به در اختیار گذاشتن انرژی و وفاداری خویش به نظام اجتماعی، می باشد. تعهد سازمانی یک نگرش شغلی است و عبارت است از حالتی که فرد اهداف سازمان را معرف خود می داند و آرزو می کند که در عضویت سازمان بماند (رابینز، 1387). از نظر آلن و مایر تعهد سازمانی یک نگرش است، یک حالت روانی که نشان دهنده ی نوعی تمایل، نیاز و الزام جهت ادامه ی فعالیت در یک سازمان است. تمایل یعنی علاقه و خواست قلبی برای ادامه ی فعالیت در سازمان، نیاز یعنی اینکه فرد بخاطر سرمایه گذاری هایی که در سازمان کرده، ناچار به ادامه ی خدمت در آن است(Allen&Meyer,1997). شلدون[3] ، تعهد سازمانی را یک نگرش یا یک جهت گیری نسبت به سازمان دانسته که هویت فرد را با سازمان مرتبط می سازد. بنا به نظر بِکر[4]، تعهد تمایل به انجام مستمر مجموعه فعالیتهایی است که بخاطر ذخیره شدن اندوخته ها و سرمایه گذاری های پیشین بوده که با ترک سازمان این اندوخته ها از بین می رود( عموزاد، موسوي، مدني، 1390: 81-55).

تعهد سازماني رفتارهاي افراد را تحت تأثير قرارمي دهد. هيچ سازماني نمي تواند بدون تعهد و تلاش كاركنان موفق گردد. كاركناني كه داراي تعهد و پايبندي هستند نظم بيشتري در كار خود دارند و مدت بيشتري درسازمان مي مانند و كار مي كنند(یعقوبی و همکاران، 1388: 32-25). تعهد سازمانی یک متغیر مهم در درک رفتار کارکنان می باشد که با تاثیر بر عملکرد کارکنان باعث افزایش بهره وری، بهبود ارائه خدمات و افزایش کیفیت آن می گردد. محققان تعهد سازمانی را به عنوان یک متغیر مهم در فهم رفتار کارکنان می دانند بر این اساس، تعهد سازمانی اثرات بالقوه و جدی بر عملکرد سازمان دارد و به همین دلیل نادیده گرفتن آن و عواملی که آن را تحت تاثیر قرار می دهند، برای سازمان هزینه های زیادی را به دنبال دارد (میرکمالی و همکاران، 1388: 30-15). تعهدسازمانی تنها به معنای وفاداری فردبه سازمان نیست بلکه فرآیندی مستمراست که ازطریق آن کارکنان سازمان علاقه خودرابه سازمان ، اهداف وارزش های آن ابراز می کنند(صفرنیا، 1390: 105-85). علتي که تعهد سازماني بسيار مورد توجه محققان و پژوهشگران قرار گرفته اين است که تعهد سازماني از جمله سازه هايي است که بر رفتار کارکنان در سازمان اثر گذاشته وبر بسياري از متغيرهاي سازماني از جمله قصد جابجايي کارکنان, عملکرد شغلي, رفتار شهروندي سازماني, ميزان غيبت آنها, و همچنين، تعارض و استرس شغلي افراد تأثير مي گذارد و ماندن يا رفتن کارکنان را مشخص ‌مي سازد. (2005 Francesco AM, ).

تعاریف تعهد

تعاريف زيادي از تعهد وجود دارد تعهد را مي توان نوعي الزام دانست كه آزادي عمل را محدود مي كند از نظر رابينز[5]، تعهد عبارت است از حالتي است كه فرد سازمان رامعرف خود دانسته و آرزو مي كند كه در عضويت آن سازمان باقي بماند( اعرابي و پارسائيان، 1385،ص28).

سالانسیک[6] تعهد را عبارت از پیوند دادن فرد به عوامل و اقدامات فردی وی می داند، یعنی تعهد زمانی واقعیت پیدا می کند که فرد نسبت به رفتار و اقدامات خود احساس مسئولیت و وابستگی نمايد.

مودی و همکارانش[7]، تعهد را به عمل فراتر از وظایف مقرره اطلاق می نمایند. ابراز عملی تعهد، برای انجام دادن امور ضروری بوده مخصوصاً در مشاغل کلیدی و حساس، از اهمیت خاصی برخوردار است. کوک و وال[8] نیز سه مفهوم  « احساس هویت و شناسایی » ،« وفاداری » و « آمادگی » را برای تعهد مطرح کرده اند. مرتضی مطهری، تعهد را به معنی پای بندی به اصول و قراردادهایی می داند که انسان نسبت به آنها معتقد است و بيان مي دارد.« فرد متعهد کسی است که به عهد و پیمان خود وفادار باشد و برای اهداف آن تلاش نماید» کانتر[9] تعهد را تمایل افراد به در اختیار گذاشتن انرژی و وفاداری خویش به نظام اجتماعی         می داند(باقري و تولايي،1389: 96-73).تعهد واژه ای است كه از دیدگاههای گوناگون تعاریف زیادی برای آن ارائه شده است. مفاهیم متعددی مانند وجدان، اخلاق كاری، رغبت و مسئولیت پذیری، هرچند تفاوت های مفهومی دارند، اما معادل تعهد به کار می روند."تعهد یکی از عناصر محوری هر گونه اجتماع است و از لحاظ مفهومی در هر مورد از تعهد، نوعی ضرورت وجود دارد، ضرورت برای کسی در انجام عملی" (عموزاد و همکاران، 1390: 81-55).


[1] -Whyte

[2] -Kanter

 

[3]-Sheldon

[4] -Becker

[5]- Rabbins

salansik-[6]

 Mowday-[7]

 Kook & vale-[8]

 kanter-[9]


اشتراک بگذارید:

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 7,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file386_1727699_3113.zip199.9k

پرفروش ترین محصولات