دانلود مستقیم فایل
پشتیبانی

اطلاعیه فروشگاه

در صورت داشتن هرگونه سوال راهنمایی و پشتیبانی میتوانید با ایمیل sellfile2016@gmail.com در تماس باشید

هوش هيجاني و فرهنگ سازماني يادگيرنده

هوش هيجاني و فرهنگ سازماني يادگيرنده

دانلود پیشینه تحقیق و مبانی هوش هيجاني و فرهنگ سازماني يادگيرنده

 

فرمت ورد قابل ویرایش

شامل: 95 صفحه

 منابع کامل

هوش هيجاني و فرهنگ سازماني يادگيرنده

هوش هیجانی

  مقدمه

        برخي از حوزه هاي حرفه اي روان شناسي  بيش از حوزه هاي  ديگر مورد توجه و اقبال  عمومي واقع گرديده اند. از جمله ي آنها حوزه ي هوش عاطفي1 را مي توان نام برد. در سالهاي گذشته هوش عاطفي عنوان بسياري از كتاب ها و مجلات پر فروش و مقاله هاي روزنامه هاي مشهور و پر خواننده در خارج از كشور را به خود اختصاص داده و در مورد آن پژوهش هاي علمي گوناگوني صورت پذيرفته است. درباره ي دلايل اين علاقه و جلب توجه، تبيين هاي گوناگوني به عمل آمده است.                                                       

       يكي از اساسي ترين مسائل زندگي مدرن امروزي، حل مسائل و مشكلات انساني است تا فني، و از اين به بعد ما مجبوريم كه مشكلات انساني را بسيار بيشتر از مشكلات فني مورد توجه قرار دهيم. هوش عاطفي مدعي است كه مي تواند حداقل برخي از مشكلات زندگي بشر امروزي را كه در اصطلاح ((تعارف بين آن چه هست كه انسان  احساس مي كند و آن چه كه به آن فكر مي كند)) حل و فصل نمايد.

 

   

 

 

1- در متون فارسي براي واژه Emotion معادل عاطفه و هيجان آمده است. در اين پژوهشEmotional را عاطفي وEmotional Intelligence را هوش عاطفي ترجمه كرديم .

مورفي1(2002) نشان داد كه هوش هاي چند گانه اي براي موفقيت مديران مورد نياز است. اين تحقيق ضمن بيان اين نكته كه هوش بر ساخته اي چند بعدي است و شامل انواع مختلفي مي باشد در واقع هوش هاي چند گانه اي را براي رهبري معرفي كرده است . تقسيم بندي آنها عبارت است از :

  • هوش شفاهي/ منطقي كه با تست هاي (IQ) قابل سنجش است (هوش تحليلي).
  • هوش عاطفي كه در ده سال گذشته به عنوان مهمترين عامل موفقيت مديران مطرح بوده است و با تست هاي(QE) سنجيده مي شود .
  • هوش فرهنگي2 كه نشان دهنده توانايي افراد در مواجهه مؤثر با جنبه هاي فرهنگي محيط مي باشند و با تست هاي (QC) قابل سنجش است ( الون و هايگينز، 2005).

       مفهوم هوش عاطفي دربر گيرنده اين فرضيه است كه(( بسياري از افراد كه از تحصيلات عالي برخوردار  نمي باشند، ولي از هوش عاطفي بالايي برخوردارند، زندگي شاد و موفقيت آميزي را تجربه مي نمايند)). يكي ديگر از دلايلي كه هوش عاطفي مورد توجه قرار گرفته، اين است كه اين سازه، مفهوم كلاسيك و سنتي هوش و روشهاي ارزيابي آنها را زير سؤال برده و در مورد سودمندي آنها اشكال هاي جدي مطرح ساخته است. در نهايت بسياري از نويسندگان راجع به توانايي هاي بالقوه هوش عاطفي و اثرات آن بر زندگي عاطفي و روزمره ي انسان قلم فرسايي نموده اند كه به هر حال اين بحث ها سبب گرديده، اين باور قديمي كه ماهيت انسان را در تعارض مداوم بين قلب و مغز مي داند، به چالش كشيده شود و در مورد درستي آن شك و ابهام به وجود آيد.

       علاوه بر اين سبب گرديده تا مردم به اين باور برسند كه هوش عاطفي مي تواند سبب افزايش ميزان سلامتي، رفاه و آسايش عمومي، ثروت، موفقيت، عشق و شادي گردد. در مورد اين ادعاها، لازم است تا ارزيابي هاي دقيق و علمي صورت بگيرد تا درستي و نادرستي آن ها مشخص گردد(مرادي،1384).

 

2-2- عاطفه3 :

        در فرهنگ هاي لغت تعاريف گوناگون و متناقضي از عواطف وجود دارد.ريشه واژه عاطفه، كلمه لاتين (Moter) است به معناي ((حركت و جنبش)) و تمايل به حركت و عمل را در هر يك از احساسات و عواطف آدمي نشان مي دهد . عاطفه به احساس و افكار همراه آن به حالات روان شناسي بيولوژيك  و محدوده اي از تكانه ها بر مي گردد .        

 

در فرهنگ لغت آكسفورد معناي لغوي عاطفه چنين آمده است (( هر تحريك در ذهن، احساس و حالت ذهني قدرتمند يا تهيج شده، عاطفه ناميده مي شود.))

        نظريه هاي متعددي در زمينه عاطفه مطرح است، كه هر يك با تاكيد و توجه بيشتر به يكي از مؤلفه ها، آن را تعريف كرده و مورد بررسي قرار داده است. همچنين تعداد عواطف شناخته شده با در

 

نظر گرفتن تركيبات گوناگون، تحولات و اختلافات جزئي ميان آنها، به صد نوع مي رسد، عنوان برخي از گروه هاي اصلي از اين قرار است: ((خشم، ترس، شادماني، عشق، شگفتي، نفرت، شرم))(گولمن،1995).


اشتراک بگذارید:

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 7,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file437_1727780_4150.zip235.3k

پرفروش ترین محصولات