دانلود مستقیم فایل
پشتیبانی

اطلاعیه فروشگاه

در صورت داشتن هرگونه سوال راهنمایی و پشتیبانی میتوانید با ایمیل sellfile2016@gmail.com در تماس باشید

هوش معنوی و رفتار شهروندی سازمانی

هوش معنوی و رفتار شهروندی سازمانی

دانلود پیشینه تحقیق و مبانی هوش معنوی و رفتار شهروندی سازمانی

 

فرمت ورد قابل ویرایش

شامل: 53 صفحه

منابع کامل

هوش معنوی و رفتار شهروندی سازمانی

مقدمه

با ورود مفاهیمی همچون اخلاق، حقیقت، درستکاری، وجدان، رادمردی، اعتماد، معناجویی در کار، نوع­دوستی در محیط­کاری و افزایش پژوهش­های نوین با مفاهیم نوین، همه حکایت از ظهور پارادایم جدیدی دارند( شایگان، 1381).

هنسن[1] (2001) اشاره می­کند که نیازهای کارکنان به لحاظ نوع و حجم تغییر یافته است. سازمان­های کنونی در صورتی موفق خواهند بود که به طور کامل به ابعاد زیستی، اجتماعی، روانی و معنوی کارکنان توجه کنند. معنویت در کار با افزایش خلاقیت، صداقت، اعتماد و تعهد در محیط­ کاری همراه با بالا رفتن احساس تکامل شخصی و بالندگی کارکنان پیوند خورده است( لاند و داین[2]، 2003).

ورود هوش معنوی در سازمان، به کارکنان این توانایی را می­دهد تا چشم­انداز یکپارچه­تری را به دست آورند، بدین ترتیب زندگی کاری و شخصی با دنیای معنوی­شان پیوند می­خورد( کاواناگ[3]، 1999).

همچون معنویت، محیط­کاری در گذشته به رفتا­رهای فراتر از وظیفه کارکنان مانند رفتا­رهای شهروندی سازمانی نیز توجه زیادی نمی­شد؛ ولی امروزه این امر در کانون توجه بسیاری از محققان، مدیران و سازمان­ها قرار گرفته است. امروزه سازمان­ها به جای استفاده از سلسله مراتب خشک و رسمی و مشاغل بشدت غیرشخصی، به استفاده از ساختارهای کاری مبتنی بر تیم­های مستقل متمایل شده­اند. این امر بر اهمیت افزایش همکاری و نوآوری کارکنان افزوده است. همواره آن دسته از رفتار­های شغلی کارکنان که تأثیر آنها بر اثربخشی عملیات سازمان زیاد است،  مورد توجه بسیاری از مدیران و محققان می­باشد؛  ولی اغلب آنان فقط به عملکرد درون نقشی کارکنان توجه می­کردند. تقریبا از دو دهه پیش محققان میان عملکرد درون نقشی و عملکرد فرا­نقشی  تفاوت قائل شده­اند( هوی[4] و دیگران، 1999، ص3). منظور از عملکرد فراتر از نقش، رفتارهای شغلی فراتر از نقش­های رسمی کارکنان است که معمولا از سوی سیستم­های رسمی پاداش سازمان در نظر گرفته نمی­شوند( ارگان[5]، 1988، ص5).

هوش معنوی

هم­زمان با توسعه مفهوم هوش معنوی درگستره سازمان و مدیریت، و مطرح شدن آن به عنوان یک توانمندی دارای اهمیت انسانی، تعاریف متفاوتی از آن ارائه شده است که در ادامه به چند مورد از آنها اشاره خواهد شد.

کینگ[6] (2008) بیان می­کند« هوش معنوی مجموعه­ای از ظرفیت­های عقلی که به آگاهی کامل و کاربرد انطباقی از جنبه­های معنوی و جهان مافوق وجودی شخص کمک می­کند و منجر به خروجی­هایی مانند تفکر وجودی عمیق، افزایش معنا، شناسایی عالم مافوق و بسط حالت­های معنوی می­شود»( موسوی و همکاران، 1390).

زوهر و مارشال[7] (2000)،  هوش معنوی را به این صورت تعریف می­کنند: « هوشی که از طریق آن مسائل مربوط به معنا و ارزش­ها را حل می­کنیم، هوشی که فعالیت­ها و زندگی­ ما را در زمینه­اي وسیع­تر، غنی­تر و معنادار قرار می­دهد، هوشی که به ما کمک می­کند بفهمیم کدام اقدامات یا کدام مسیر معنادارتر از دیگری است»( موسوی و همکاران، 1390).

نوبل[8](2001) بیان می­کند هوش معنوی استعداد ذاتی بشری است(سهرابی، 1387)، و عملکرد ذهنی انسان را منعکس می­کند(ساغروانی، 1388).

ولمن[9](2001) معتقد است هوش معنوی در برگيرنده تفكر، ادراك و حل مسئله و ظرفيتي انساني است براي پرسيدن سوالات غايي در خصوص معناي زندگي و تجربه ارتباطات يكپارچه بين هر يك از ما و جهاني كه در آن زندگي مي­كنيم( آمرام، 2005، 2009). 

يانگ[10](2007) بيان مي­كند: ”هوش معنوي ظرفيت انسان است براي جستجو و پرسيدن سئوالات غايي درباره معناي زندگي و به طور هم­زمان تجربه پيوند يكپارچه بين هر يك از ما و جهاني است كه در آن زندگي مي­كنيم. با هوش معنوي به حل مشكلات با توجه به جايگاه، معنا و ارزش آن مشكلات مي­پردازيم. هوشي كه قادريم توسط آن به كارها و فعاليت­هاي خود معنا و مفهوم بخشيده و با استفاده از آن بر معناي عملكردمان آگاه شويم و دريابيم كه كدام يك از اعمالمان از اعتبار بيشتري برخوردارند و كدام مسير در زندگي­مان در بالاتر و عاليتر است تا آن را الگو و اسوه زندگي خود سازيم( زارعی متین و همکاران، 1390).

اسکالر[11] ادعا می­کند هوش معنوی قادر است ورای سیستم علت و معلولی نیوتن حرکت کند، و در جهت تئوری کوانتوم و آشفتگی، « سیستم های باز» را ایجاد نماید. بنابراین اسکالر هوش معنوی را از دیدگاهی تجربی تعریف می­کند که از این دیدگاه هوش معنوی شامل چیزی است که دانش نامیده می­شود و دانش به عنوان حس یا شهودی خاص تعریف می­شود، بنابراین احساس شناختی است که به ما می­گوید مفهوم ارائه شده درست است، یا اینکه پدیده­ای خاص در آن وجود دارد( کریچتون[12]، 2008، ص14).


[1] - Hansen

[2] - Lund &Diane

[3] - Cavanogh

[4] - Heavy

[5] - Organ

[6] - King

[7] - Zohar & Marshall

[8] - Noble

[9] - Volman

[10] - Yong

[11] - Scalar

[12] -Crichto

 


اشتراک بگذارید:

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 6,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file438_1727889_4756.zip84.4k

پرفروش ترین محصولات