دانلود مستقیم فایل
پشتیبانی

اطلاعیه فروشگاه

در صورت داشتن هرگونه سوال راهنمایی و پشتیبانی میتوانید با ایمیل sellfile2016@gmail.com در تماس باشید

نظام پاداش

نظام پاداش

دانلود پیشینه تحقیق و مبانی نظام پاداش

 

فرمت ورد قابل ویرایش

شامل: 44 صفحه

منابع کامل

 

نظام پاداش

نظام پاداش

به جبران خدماتي كه فرد در سازمان متحمل می شود، در ازاي وقت و نيرويي كه او در سازمان و به خاطر نيل به اهداف سازمان صرف می کند و به تلافي خلاقيت و ابتكارات وي براي يافتن و به كارگيري رویه ها و روش هاي كاري جديدتر و بهتر، سازمان به فرد پاداش می دهد. سيستم پاداش در سازمان، هر دو نوع عملكرد را در بر می گیرد و سيستمي است كه بر اساس موازين وشيو ههاي خاصي، پاداش هر يك از كاركنان را متناسب به كارشان به آ نها می دهد. سيستم پاداش بايد كارا و اثربخش باشد به عبارت ديگر تخصيص و اعطاي پاداش در سازمان بايد به گونه اي باشد كه حداكثر بازده را براي سازمان ممكن سازد.به عنوان اولين قدم در اين راستا سيستم بايد طوري طراحي گردد كه اعطاي پاداش، مشروط به عملكرد موثر باشد .منظور از عملكرد موثر عملكردي است كه در جهت نيل به اهداف سازمان باشد.تنها در اين صورت است كه استفاده از پاداش به عنوان مكانيسمي براي تشويق و ايجاد انگيزه در كاركنان كارساز است (سعادت،78:1379).

 

روانشناسان رفتارگرا از جمله نخستين کساني بودند که در عرصه روانشناسي علمي، سر انگشت اشاره خويش را بر حفظ، ايجاد و تداوم رفتار، پيامدها و نتايج آن، معطوف نمودند. اگر چه استفاده از پيامدهاي رفتار نظير تشويق و تنبيه به منظور تغيير، کاهش و افزايش رفتار از ديرباز مورد توجّه انسان بوده است، امّا پژوهش های علمي و پردامنه در اين زمينه به سا لهاي اخير باز می گردد.(سلطانی،89:1383)

يک نظام پاداش را مي توان بر مبناي انواع انگيزاننده هاي سازمان، معيارهاي پرداخت پاداش و فرايند توزيع پاداش تعريف نمود. نظام پاداش با مشخص نمودن نوع مبادله فرد و سازمان، به عبارتي با مشخص نمودن نوع مشارکت و تلاش مورد انتظار از افراد و انتظارات آنها در قبال عملکردشان و از طرف ديگر ارزشها و هنجارهاي يک سازمان، رابطه سازمان و اعضاي خود رامشخص می سازد.در مجموع بايد گفت که نظام پاداش سازما نهاي نوآور به لحاظ فلسفه استفاده از پاداش،معيار و ترکيب آن با هم متفاوت مي باشد. بنابراين در نظام پاداش سازما نهاي نوآور که در آنها نوآوري نهادي شده است، پاداش کافي براي حمايت کليه افراد شايسته نوآور وجود دارد. معيار چنين نظام پاداشي بر اساس ريسک و پرداخت پاداش از قابليت انعطاف برخوردار است. (سلطاني، 52:1380)

راهبرد پاداش میتواند نقش مهمي در تحقق اهداف کلان سازمان داشته باشد اگر، اين راهبرد موجب انسجام و يکپارچگي فرايندها و نظا مهاي پاداش با راهبرد کليدي رشد و بهبود عملکرد شود در زير به مواردي چند اشاره می شود:

موجب تقويت ارزش هاي سازمان شود به خصوص ارزشهايي چون خلاقيت، کار گروهي، انعطا ف پذيري، کيفيت و خدمات مشتري.

فرهنگ و سبک مديريتي حاکم بر سازمان را هماهنگ کند و بهبود بخشد.

رفتار مطلوب را در تمامي سطوح ترغيب و حمايت کند و اين کار را از طريق نشان دادن رفتارهاي مطلوب به کارکنان و نحوه اعمال آن رفتارها به آنها عملي سازد.

آستانه رقابتي لازم براي جذب و حفظ سطح مطلوب مهار تهاي مورد نياز سازمان را فراهم کند.

به سازمان امکان بدهد در قبال پولي که به عنوان پاداش ميپردازد، ارزش مورد نظر خود را کسب کند (آرمسترانگ، 49:1381).

2-4.ويژگى‌هاى حقوق و دستمزد

تعيين ميزان حقوق يا دست‌مزدى كه سازمان بايد به كاركنان خود بپردازد، از مهم‌ترين جنبه‌هاى مديريت منابع انسانى است؛

زيرا اولاّ نظام پاداش (كه حقوق و دست‌مزد، بخشى از آن را تشكيل مى‌دهد) تأثير بسزايى در جذب و رضايت كاركنان و ايجاد انگيزه در آنان دارد.

ثانياً پرداخت به كاركنان، از سنگين‌ترين هزينه‌هايى است كه هر سازمان بايد براى پيشبرد و تحقق اهداف خود، متحمل شود. بنابراين، نظام حقوق و دست مزدی‌كه به دقت طراحى شده و اجراى آن بر اساس سياست‌ها و خط مشى‌هاى صحيح باشد، در سلامت اقتصادى سازمان و هم‌چنين به كارگيرى درست و مؤثر نيروهاى موجود در سازمان، نقش مهمى خواهد داشت نظام حقوق و دست مزد بايد به گونه‌اى طراحى شود كه از اين ويژگى‌ها برخوردار باشد:

براى امرار معاش كافى باشد و بتواند نيازهاى اوليه كاركنان به خوراك، پوشاك، مسكن و ايمنى را برآورده سازد. ايجاد انگيزه كرده و باعث تشويق كاركنان به هم‌بستگى بهتر شود.

اقتصادى و مؤثر باشد؛ يعنى اولاً با توان مالى سازمان و ثانياً با توانايى‌ها و مهارت‌هاى كاركنان متناسب باشد، به گونه‌اى كه در برابر حقوق و دست‌مزدى كه پرداخت مى‌شود، بيش‌ترين بازدهى به دست آيد.


اشتراک بگذارید:

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 5,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file440_1727893_7342.zip85.3k

پرفروش ترین محصولات