دانلود مستقیم فایل
پشتیبانی

اطلاعیه فروشگاه

در صورت داشتن هرگونه سوال راهنمایی و پشتیبانی میتوانید با ایمیل sellfile2016@gmail.com در تماس باشید

هزينه‌ يابي برمبناي فعاليت ABC و انواع سيستم‌هاي هزينه‌ يابي برمبناي فعاليت

هزينه‌ يابي برمبناي فعاليت ABC و انواع سيستم‌هاي هزينه‌ يابي برمبناي فعاليت

دانلود پیشینه تحقیق و مبانی هزينه‌ يابي برمبناي فعاليت ABC و انواع سيستم‌هاي هزينه‌ يابي برمبناي فعاليت

 

فرمت ورد قابل ویرایش

شامل: 63 صفحه

منابع کامل

 

 

هزينه‌يابي برمبناي فعاليت ABC و انواع سيستم‌هاي هزينه‌يابي برمبناي فعاليت

مقدمه

مي‌گويند: هنري فورد (H.Ford) از حسابداري صنعتي بيزار بود، اما به رغم اين بيزاري، از طريق به كارگيري تكنيكهاي حسابداري صنعتي، به ثروتي كلان دست يافت. كنترل هزينه‌ها در واحدهاي توليدي همواره ضروري بوده و هست. مفاهيم و تكنيكهاي حسابداري صنعتي سالهاست كه بدون تغيير جدي به كار گرفته مي‌شود. اما امروزه تغيير در روشها و فرايندهاي كنترل هزينه‌ها كه تا دهه‌ها بدون تغيير اساسي، به كار مي‌رفته امري اجتناب‌ناپذير شده است. رقابت بين‌المللي. شركتهاي صنعتي در كشورهاي مختلف را وادار كرده است كه در سيستمهاي توليد خويش بازنگري كنند. بسياري از صنايع ناچارند براي بقاي خود در مصرف منابع فيزيكي و استفاده از نيروي انساني، تغييرات جدي ايجاد كنند. اين زمينه‌اي است كه امروزه حسابداران صنعتي و مديريت ناگزيرند در آن به چالش بپردازند. بسياري از صاحبنظران حسابداري، تغيير و اصلح در حسابداري مديريت و صنعتي را به دليل تغيير در سيستمهاي توليد در واكنش به رقابت جهاني، ضروري مي‌دانند. (عالي‌ور - 1378)

تقريباً در اواخر دهه 1970 ميلادي، كشورهاي پيشرفته صنعتي دنياي غرب، دريافتند كه ژاپن به توليد كننده محصولاتي با كيفيت و كارايي بالا تبديل شده است. عبارت "Made in Japan" كه براي نسل گذشته تنها مترادف با صفت ارزان بود، امروزه ديگر چنين نيست. كشورهاي صنعتي نسبت به تغييرات شگرفي كه در كيفيت محصولات ژاپني رخ مي‌داد، به كندي واكنش نشان مي‌دادند. اما اين كشورها اكنون ناگزير شده‌اند شيوه‌هاي توليد خود را بهبود بخشند و در نتيجه، در روشهاي كنترل هزينه‌ها به خاطر بقاي خويش، تجديدنظر كنند. اتكاي صرف به روشها و تكنيكهاي سنتي حسابداري صنعتي ديگر نمي‌تواند نيازهاي صنعت امروزي را برآورده كند. در تعريفها و مفهوم‌هاي سنتي حسابداري صنعتي و مديريت بايد بازنگري شود. سيستم حسابدراي صنعتي بايد بر شناخت محركهاي هزينه كه در پس فرايندهاي ساخت و فعاليتهاي بدون ارزش افزوده وجود دارد، تأكيد كند. (عالي‌ور - 1378)

سيستمهاي حسابداري صنعتي بايد بيش از گذشته بر برآوردها و پيش‌بيني‌ها تمركز داشته باشد، زيرا فرايند تصميم‌گيري اساساً بر واكنش سريع استوار است و اين موضوع با انتظار كشيدن براي دستيابي به اطلاعات واقعي هزينه‌ها. منافات دارد. افزايش رقابت جهاني، به امر دستيابي به اطلاعات بموقع هزينه‌ها اهميت بخشيده است. امروزه اگر مديريت بخواهد محصولاتي را توليد كند كه در بازارهاي جهاني با محصولات مشابه قابل رقابت باشد، بايد نسبت به فعاليتهايي كه در ساخت محصولات نقش دارد و هزينه انجام اين فعاليتها، بموقع آگاه شود. آگاهي مورد نظر، از طريق شناسايي فعاليتها و تخصيص هزينه‌ها به فعاليتها، به دست مي‌آيد اين موضوع منجر به پيدايش شيوه جديدي براي هزينه‌يابي، موسوم به هزينه‌يابي مبتني بر فعاليت شده است.

(عزيز عالي‌ور ـ آشنايي با برخي مفاهيم اساسي حسابداري مديريت ـ مجله حسابرس ـ شماره 4و5 ـ پائيز و زمستان 1378)

 

15-2 نقش و اهميت هزينه سربار در توليد:

كليه هزينه‌هاي مرتبط با ساخت محصول بغير از هزينه‌هاي مستقيم ساخت، نظير مواد و دستمزد مستقيم به عنوان سربار ساخت، سربار كارخانه، سربار توليد، هزينه‌هاي عمومي ساخت يا هزينه‌هاي غير مستقيم ساخت طبقه‌بندي مي‌شوند. به بيان ديگر سربار ساخت به تمامي هزينه‌هايي كه ارتباط غير مستقيمي با ساخت محصول دارند گفته مي‌شود در نتيجه اين هزينه‌هاي غير مستقيم به سهولت قابل رديابي به محصول نمي‌باشد. يا مبلغ نسبي اينگونه اقلام آنقدر كه اهميت است كه رديابي مستقيم آنها توجيه ندارد.

اگر چه هزينه‌هاي غير مستقيم ساخت را نمي‌توان به سهولت و مستقيما به يك واحد محصول توليد شده رديابي نمود اما به خاطر مقاصد گوناگون از جمله محاسبه بهاي تمام شده واقعي‌تر لازم است روشهاي تخصيص اين گونه هزينه‌ها به محصولات طرح‌ريزي شود. بطور كلي سربار ساخت را مي‌توان به گروههاي زير طبقه‌بندي نمود:

الف ـ مواد غير مستقيم

ب ـ دستمزد غير مستقيم

ج ـ ساير هزينه‌هاي سربار ساخت

16-2 حسابداري مديريت:

حسابداري مديريت را مي‌توان فرآيند شناسائي، اندازه‌گيري، گردآوري، تهيه، تفسير و انتقال آن گروه از اطلاعات مالي تعريف نمود كه توسط مديريت در جهت برنامه‌ريزي، ارزيابي، كنترل عمليات در داخل يك واحد اقتصادي براي اطمينان يافتن از بهره‌برداري مناسب از منابع و تعيين ارزش واقعي در جهت پاسخگويي مناسب در قبال بهره‌برداري مورد استفاده قرار مي‌گيرد. براي اينكه مديران سطوح مختلف سازمان بتوانند در تصميم‌گيري هاي خود از حسابداري مديريت كمك گيرند، حسابداري مديريت ناگزير است كه به شكل تفصيلي تهيه و ارائه گردد و همچنين در اسرع وقت در دسترس قرار بگيرد و زمانيكه اين اطلاعات داراي ويژگيهاي كيفي باشد در آن هنگام است كه اطلاعات، اطلاعات سودمند واقع مي‌شود.

(رضا شباهنگ ـ نشريه 131ـ حسابداري مديريت ـ بهمن 1381)

 

17-2 رويكردهاي حسابداري مديريت:


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 6,000 تومان

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file558_1727975_3964.zip121.3k

پرفروش ترین محصولات