دانلود مستقیم فایل
پشتیبانی

اطلاعیه فروشگاه

در صورت داشتن هرگونه سوال راهنمایی و پشتیبانی میتوانید با ایمیل sellfile2016@gmail.com در تماس باشید

حسابرسی

حسابرسی

دانلود پیشینه تحقیق و مبانی حسابرسی

 

فرمت ورد قابل ویرایش

شامل: 32 صفحه

منابع کامل

 

حسابرسی

مقدمه

در سال‌هاي اخير كه رقابت در تمام زمينه‌هاي اقتصادي ايجاد شده است و تنها كساني در بازار باقي مي‌مانند كه توان رقابت با ساير رقبا را داشته باشند، يكي از عوامل مهمي كه مدنظر قرار گرفته كارايي در فعاليت‌ها است. كارايي يكي از عوامل مهم براي كسب توان رقابت و همچنين حفظ آن در بازار است.

حسابرسي و ارائه خدمات حسابرسي نيز از اين امر مستثني نبوده و نيست. در حرفه حسابرسي نيز هر كس بتواند بهترين خدمات را در كمترين زمان و با حداقل هزينه ارائه كند، مي‌تواند در بازار موفق‌تر باشد. يا به عبارت ديگر هر كه بتواند در ارائه خدمات، كارايي بيشتري داشته باشد، توان رقابتي بالاتري خواهد داشت و مي‌تواند سهم خود را از بازار خدمات حرفه‌اي حفظ و حتي ارتقا دهد.

در اين سال‌ها اين سؤال كه آيا حسابرسي صورت‌هاي مالي توسط مؤسسات حسابرسي به شكل كارايي انجام مي‌شود يا خير، مورد توجه محققان و فعالان حرفه‌ي حسابداري و حسابرسي بوده است. به عنوان مثال مي‌توان گفت كه تشخيص عدم كارايي در يك حسابرسي خاص مي‌تواند يك انگيزه‌اي در حسابرسان ايجاد نمايد تا تغييراتي در نحوه فعاليت‌هاي خود ايجاد كنند، چرا كه اين عدم كارايي مي‌تواند سهم آنها را از بازار خدمات حسابرسي تحت تأثير قرار دهد و موجب از دست رفتن سهم آنها از بازار گردد. همچنين شناخت ويژگي‌هاي يك حسابرسي نسبتاً ناكارا باعث ايجاد يك بينش مفيد از ويژگي‌هاي مؤثر بر كارايي حسابرسي صورت‌هاي مالي مي‌گردد (استاين و سيمونيك، 2004). [1] اين شناخت‌ها و تحقيقات مي‌توانند راهگشايي براي مطالعات ديگري باشند كه در حقيقت براي رشد كارايي حسابرسي صورت‌هاي مالي حياتي و مهم است و آن مشخص كردن عواملي است كه كارايي حسابرسي را تحت تأثير قرار مي‌دهند. با شناخت اين عوامل حسابرسان مي‌توانند با انجام تغييراتي هر چند جزئي در مراحل كار با درخواست تغييراتي در محيط كار يا اطلاعات ارائه شده توسط صاحب كار يا شركت تحت حسابرسي روند انجام حسابرسي را تسريع بخشيد و كار را با هزينه‌هاي كمتري به انجام رسانند.

پيشينه مختصر حسابرسي در ايران

پيش درآمد مطالعه مفهوم كارايي حسابرسي و ارائه خدمات حسابرسي در ايران مي‌تواند نظري بر تاريخچه حسابرسي در ايران باشد.

حسابرسي به مفهوم نظارت و بازرسي، در ايران و اسلام به زماني بر مي‌گردد كه منبعي (اعم از مالي يا غيرمالي) در جايي وجود داشته باشد. هر گاه انتقال ثروت مطرح شده، نوعي نظارت و بازرسي نيز با خود به همراه داشته است. خصوصاً نظارت حكومت بر اعضاء و كاركنان خود و تفتيش اعمال و رفتار واليان و مأمورين دولتي از ديرباز وجود داشته و شايد بتوان گفت سابقه آن نزديك و همراه سابقه تشكيل جوامع اوليه و حكومت‌ها است (فلسفه حسابرسي، حساس يگانه ، 1384).

اولين گام در استفاده از خدمات حسابرسي در ايران كه در قانون تجارت 1310 كه به اقتباس از قانون تجارت بلژيك تهيه و تصويب شد، در ارتباط با شركت‌هاي سهامي مقرر گرديد كه مجمع عمومي هر شركت سهامي يك يا چند بازرس از بين صاحبان سهام يا خارج از آنها انتخاب كند تا به حساب‌ها و اسناد و مدارك شركت رسيدگي كنند. پس از آن در سال 1328 لزوم استفاده از خدمات حسابداران خبره در امر حسابرسي مالياتي براي اولين بار در قانون ماليات بر درآمد آن سال عنوان شد. قانون مزبور مقرر داشت تا هر زمان انجمن محاسبين قسم خورده تشكيل شد و در مورد حساب‌هاي شركتي اظهار نظر كرد، وزارت دارائي نتيجه رسيدگي آنان را در مورد حساب يا ترازنامه شركت‌ها بپذيرد و مبناي تشخيص ماليات قرار دهد. اين حكم در قانون مالياتي سال 1335 نيز عيناً تكرار شد و براي اجرا، آئين‌نامه مربوط در سال 1340 تهيه و به تصويب وزير دارائي وقت رسيد. پس از آن اساسنامه انجمن محاسبين قسم خورده نيز در سال 1342 تهيه و تصويب شد و در آن تدوين اصول حسابداري و حسابرسي و موازين حرفه‌اي و اخلاقي حسابداران عضو انجمن نيز پيش‌بيني گرديد.

در سال 1345 كه قانون ماليات‌هاي مستقيم تصويب شد، انجمن محاسبين قسم‌خورده تكيه‌گاه قانوني خود را از دست داد و قانون فوق مقرر داشت كه براي تعيين حسابداران رسمي و فراهم شدن وسايل لازم جهت بالا بردن سطح معلومات حسابداري و تهيه زمينه مساعد براي تدوين و نظارات بر اجراي موازين حرفه، كانون حسابداران رسمي تشكيل شود. آئين‌نامه نحوه تعيين حسابداران رسمي در سال 1346 و اساسنامه آن در سال 1351 به تصويب رسيد. همچنين اصلاحيه قانون تجارت مصوب 1347 نيز مقرر داشت كه شركت‌هاي سهامي عام موظف هستند تا گزارش حسابداران رسمي را نيز ضميمه صورت‌هاي مالي سالانه خود كنند.


[1] -Stein & simunic


اشتراک بگذارید:

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 5,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file82_1730330_1804.zip33.5k

پرفروش ترین محصولات