دانلود مستقیم فایل
پشتیبانی

اطلاعیه فروشگاه

در صورت داشتن هرگونه سوال راهنمایی و پشتیبانی میتوانید با ایمیل sellfile2016@gmail.com در تماس باشید

بازاریابی و بازاریابی اجتماعی

بازاریابی و بازاریابی اجتماعی

دانلود پیشینه تحقیق و مبانی بازاریابی و بازاریابی اجتماعی

 

فرمت ورد قابل ویرایش

شامل: 61 صفحه

منابع کامل

 

بازاریابی و بازاریابی اجتماعی

مقدمه

با پیچیده ترشدن وضعیت کسب و کارها و نوآوري هاي جدید در فرایندها و محصولات و همچنین وجود رقابت شدید بین شرکت ها، این پرسش ها در ذهن بازاریابان و مدیران شرکت ها مطرح می شود که مشتریان آنها چه نیازهایی دارند؟ خواسته هاي آنان چیست؟ رقباي آنها کدامند؟ چگونه می توان سازمان را در مقابل بازار هوشیار نمود؟ چگونه می توان نیازها و خواسته هاي مشتریان را به گونه اي بهتر از رقبا برآورده نمود؟ بهترین روش برآوردن نیازهاي مشتریان چیست؟ چگونه می توان بهترین بازده و عملکرد مطلوب را از قابلیت هاي بازاریابی و دارایی هاي بازاریابی به دست آورد؟ (حمیدي زاده و همکاران، 1391).

سازمان ها همواره به دنبال اين مهم بوده اند كه بتوانند در محيط رقابتي، از طريق فرآيندهاي عملياتي خود به خلق ارزش برتر براي مشتريان بپردازند. واحدهاي بازاريابي و فروش، به عنوان دو ركن اساسي سازمان، نقش بسزايي در اين ارزش­آفريني بازي مي كنند (نجمي و همکاران، 1391). شركت هاي توليدي براي حضور بهتر در بازار به يك نظام اثربخش در فعاليت هاي بازاريابي خود نياز دارند (شافعي، 1391). به طور کلی، بازاریابی علم میان رشته اي است که وام دار بسیاري از علوم مثل اقتصاد، روانشناسی، جامعه شناسی و مدیریت است (حسینی و همکاران، 1391).

تعریف بازاریابی

تعريف هاي گوناگوني از بازاريابي وجود دارد که در ادامه به برخی از مهمترین آنها اشاره می گردد.

انجمن بازاريابي آمريكا[1] بازاريابي را اينگونه تعريف مي كند (1935): عملكرد فعاليت هاي كسب و كار كه جريان انتقال كالا و خدمات از توليدكننده به مصرف كننده را هدايت مي كند. البته اين تعريف به مرور زمان و به سبب پيشرفت هاي حاصل در حوزه بازاريابي، دستخوش تغييرات بسياري شده است. اين تعريف بيشتر بيانگر نگاه سنتي به بازاريابي كه همان توزيع و بازرگاني كالا است، مي باشد (نجمي و همکاران، 1391).

در سال 1985 انجمن بازاريابي آمريكا تعريف خود را اينگونه تغيير داد: بازاريابي، فرآيند برنامه ريزي و اجراي خلق ايده، قيمت گذاري، ترويج و توزيع محصول و خدمات به منظور انجام مبادله اي است كه اهداف شخصي و سازماني را نتيجه مي دهد. در اين تعريف، تمركز بيشتر بر مديريت [2]4Ps است. اين انجمن در سال 2004 با بيان اين نكته كه بازاريابي يك مفهوم مشتري- محور[3] است، تعريف خود را اينگونه اصلاح كرد كه بازاريابي يك عملكرد سازماني و مجموعه اي از فرآيندهاست كه ارزش را خلق كرده، آن را براي مشتري بيان و تفهيم مي كند و به وي منتقل مي كند و ارتباط با مشتري را به نحوي مديريت مي كند كه سازمان و ذينفعان از آن بهره مند مي شوند (همان منبع).

بعدها و در سال 2007، اين تعريف دوباره توسط انجمن بازاريابي آمريكا مورد بازبيني و اصلاح قرار گرفت و بيان كرد بازاريابي، مجموعه اي از نهادها و فرآيندهايي است كه منجر به خلق، اطلاع رساني، انتقال و مبادله توليدات و ارائه هايي مي شود كه براي مشتريان، شركا و به طور كلي براي جامعه، ارزش آفرين است (Kotler & Keller, 2012).

بازاریابی، شناخت کردار مصرف کنندگان، سنجش آن، تبدیل این اطلاعات به برنامه ریزی محصولات تولیدی با هدف رفع نیازها می باشد. به عبارتی بازاریابی تلاش آگاهانه است برای تخصیص بهینه منابع و ایجاد نوعی تخصص در بازار. سازمان ها باید بازار هدف خود را بیابند تا بتوانند نیازهای آن را بهتر شناسایی کرده، محصولات و خدمات مناسب با آنها را تهیه و تأمین کنند (مهدی­پور و همکاران، 1384).

استراس اين مفهوم را چنين تعريف مي كند: بازاريابي شامل فعاليت هاي فردي و سازماني است كه در جهت مشخص نمودن نيازهاي مشتري و بر طرف ساختن آنها طراحي شده است و جهت گيري آن تسهيل مبادلات با توجه به اهداف فردي و سازماني با تأكيد بر جلب رضايتمندي كاربر است. بازاريابي فرايندي مديريتي است كه پس از شناخت تقاضاهاي مشتري به گونه اي مؤثر به آن تقاضاها پاسخ مي دهد(Strauss, 1998).

بازاريابي فرايندي مديريتي و اجتماعي است كه افراد و گروه ها به وسيلة آن، آنچه را كه مي خواهند و نياز دارند از طريق توليد و مبادلة محصولات با يكديگر به دست مي آورند (Kotler et al., 2001).

بازاريابي عبارت است از تجزيه و تحليل، برنامه ريزي، اجرا و كنترل فعاليت هاي طرح ريزي شده به منظور ايجاد، ساخت و حفظ مبادلات و روابط مفيد و متقابل با بازارهاي مورد نظر (Dibb, 1994).

بازاريابي شامل فعاليت هايي است كه طي آن كالاها و خدمات در زمان و مكان مورد نياز، به مقدار و قيمت مناسب در دسترس مشتريان قرار مي گيرد (صالحی، 1382).

نيمز مهمترين وظيفه بازاريابي را ارضاي نيازها و خواسته هاي مشتريان از طريق فرايند مبادله مي داند. به عقيده وي، در بازاريابي نوين، پس از شناسايي نيازها و خواسته هاي مشتريان، محصول مطابق خواسته هاي آنان طراحي و توليد مي شود (Nims, 1999). اما نکته قابل ذکر این است که تنوع تفاسير و تعاريف مختلف در طول ساليان گذشته نشان مي دهد كه عبارت بازاريابي دائماً در حال تغيير و بروز رساني است (نجمي و همکاران، 1391).

 

اهمیت بازاریابی

در عصر فرا رقابتي كنوني، شركت ها به منظور كسب مزيت رقابتي به دنبال ارايه ارزش بيشتر به مشتريان نسبت به رقبا بر اساس شايستگي هاي محوريشان مي باشند. در اين راستا بسياري از شركت ها به بازارگرايي به عنوان يكي از ابزارهاي بازاريابي نوين روي آورده اند. لذا طبيعي است كه برنامه هاي واحد بازاريابي و استراتژي هاي آن نيز نقش به سزايي در موفقيت كل سازمان و ساير واحدها در كسب مزيت رقابتي داشته باشد (دانشيان و همکاران، 1390).

در عصر فرا رقابتي كنوني شركت هايي موفق تر هستند كه بر اساس شرايط حاكم بر بازار، وضعيت رقبا و نقاط قوت و ضعف خود، جايگاه مورد نظر خود را در بازار تثبيت كنند و با پيشنهاد ارزش برتر نسبت به رقباي موجود در بازار رضايت بيشتري براي آنها فراهم آورند (شفيعي و ميرغفوري، 1387). كانون اصلي استراتژي بازاريابي، تخصيص مناسب و هماهنگ نمودن فعاليت ها و منابع بازاريابي است تا اهداف عملياتي شركت از حيث يك بازار - محصول خاص تامين شود و برنامه ريزي استراتژيك بازار ابزاري است كه شركت ها با بهره گيري از آن از طريق يك طرح و برنامه اي مناسب جهت عناصر آميخته بازاريابي طبق نياز وخواسته هاي مشتريان بالقوه در بازار هدف، به دنبال كسب مزيت رقابتي و ايجاد هم­افزايي هستند (دانشيان و همکاران، 1390).


[1]. American Marketing Association (AMA)

[2]. Product, Promotion, Place and Price

[3]. Customer Oriented


اشتراک بگذارید:

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 6,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file72_1732302_9048.zip253.7k

پرفروش ترین محصولات