دانلود مستقیم فایل
پشتیبانی

اطلاعیه فروشگاه

در صورت داشتن هرگونه سوال راهنمایی و پشتیبانی میتوانید با ایمیل sellfile2016@gmail.com در تماس باشید

دانلود تحقیق بررسی بتن خود تراکم و مطالعات انجام شده بر روی آن

دانلود تحقیق بررسی بتن خود تراکم و مطالعات انجام شده بر روی آن

 

فرمت ورد قابل ویرایش

شامل: 59 صفحه

منابع کامل

بررسی بتن خود تراکم و مطالعات انجام شده بر روی آن

مقدمه

رشد روز افزون صنعت ساختمان و بدنبال آن بروز مشکلات جدید در کیفیت روشهای اجرایی در عملکرد بهتر سازه ای موثر بود. یکی از عمده مشکلات در این زمینه ، عدم تراکم مناسب بتن بخصوص در محلهایی بود که نیاز به استفاده از حجم گستردهای آرماتورها داشت و این امر مانع از اتصال و پیوستگی  مناسب بین بتن و میلگرد و در نتیجه رفتار نامناسب عضو سازه ای می گشت. در این شرایط و با توجه به بروز مشکلات فوق در اویل دهه هشتاد در کشور ژاپن در کنار فقدان نیروی ماهر ، در سال ۱۹۸۸ نوعی بتن موسوم به بتن خود تراکم توسط اوزاما و همکاران[۶]در کارگاه ساخته شد که در بردارنده نتایج قابل قبولی از لحاظ خصوصیات فیزیکی و مکانیکی بود.

 

تعاریف، مزایا و معایب بتن خودتراکم

تعریف بتن خودتراکم

از بتن خودتراکم تعاریف گوناگونی توسط محققان مختلف ارائه شده است که به بعضی از آنان اشاره می‌شود:

- تعريف اگاوا [۶] : خواص بتن خودتراکم تازه را در 3 چيز خلاصه کرده است :

الف - توانايی پرکنندگی: جاری شدن بتن خودتراکم در تمام فضای قالب تحت وزن خود.

ب -  توانايی عبور : امکان عبور از فواصل تنگ ميلگردها و قالب‌ها تحت وزن خود.

ج -  مقاوم در مقابل جداشدگی: بتن خودتراکم ضمن دارا بودن خواص (الف) و (ب) بايد شکل و ترکيب يکنواخت خود را در جريان حمل و بتن‌ريزی حفظ نمايد.

- تعريف بارتوس [7] : بتن خودتراکم بتنی است که تحت وزن خود جاری شده و بدون نياز به هر نوع لرزاندنی به طور کامل قالب را پر کرده و حالت همگن بودن خود را حفظ نمايد.

امتيازات استفاده از بتن خود تراكم

استفاده از بتن خودتراكم مزاياي بسيار ارزشمندي را در امر ساخت ‌و ساز فراهم مي‌آورد كه از جمله اين مزايا عبارتند از:

1 - ساخت در زمان کوتاه‌تر: به علت تراکم بيشتر و استفاده از فيلر در مقايسه با بتن‌های معمولی کسب مقاومت اوليه با سرعت بیشتری رخ داده و امکان بهره‌برداری سریع از سازه و بهره‌دهي در توليد فراهم می‌شود[8].

2 - طول عمر بیشتر قالبها: به دليل فشار کمتر اعمال شده به قالبها ( تا حدود 50% ) در اثر فقدان ويبره خارجی طول عمر قالبها افزايش می‌یابد[9].

3 - کاهش در نيروی کار در محل: به علت عدم نياز به ويبره خارجی و مسائل پيرامون در بتن‌ريزی نياز به نيروی کار کمتر احساس خواهد شد.

4 -  سطوح کار تمام شده بهتر: به علت ويسکوزيته بالا و خاصيت خودتراکمی سطوح کار تمام شده از کيفيت بهتری برخوردار است.

5 - کاهش نفوذپذيری: به علت حجم بالای ذرات ريز در مخلوط، که باعث تراکم و کاهش ریز ترکها در بتن می شود.

6 جا به جائی آسانتر: به علت ويسکوزيته بالا و خاصيت خود تراکمی جا به جايی و ريختن بتن راحت تر از حالت بتن‌های نرمال صورت می‌گيرد.

7 - بهبود دوام: به علت تراکم بالا و مصرف بالاتر پودر (Filler)، امکان نفوذ مواد مضر در بتن کمتر شده و دوام آن افزايش می‌يابد.

8 -آزادی عمل بيشتر در طراحی: به دليل امکان عبور بتن خود تراکم در ميان آرماتوربندی پيچيده، امکان طراحی سازه‌های بتنی با هر حجم از آرماتور و فاصله آرماتوربندی آن امکان پذير می‌گردد[۱۰].

۹ - کاهش مصرف انرژی : بدليل عدم استفاده از دستگاه‌های ويبراتور، مبالغی که برای مصرف انرژی در آنها بکار گرفته می‌شود کاهش مي يابد.

۱۰ - شکل‌پذيری بهتر : بدليل مدول الاستيسيته کم بتن خودتراکم در مقايسه با بتن‌های نرمال اين بتن از شکل‌پذيری  نسبتاً بيشتری برخوردار می‌باشد[۱۱].

۱۱ - کاهش سر و صدای ناشی از ويبره نمودن : به علت حذف ويبره خارجی باعث کاهش آلودگی صوتی ناشی از آن می‌گردد.

۱۲ - محيط کار ايمن تر: به علت حذف عمل ويبره خارجی و خطرات احتمالی ناشی از کار کردن با آن، تا حدودی خطرات محيط كار کاهش می‌يابد.

 

1-2-3 معایب بتن خودتراکم

از عمده معایب بتن خودتراکم ، ضعف این بتن در مقابل آتش نسبت به بتن ویبره شده می باشد. این ضعف ناشی از مقدار زیاد فیلر و همچنین نسبت آب به سیمان کمتر است. در صورت استفاده از فيلر آهكي، اين نوع بتن در مقابل حمله سولفات‌ها، مقاومت ضدسولفات كمتري را نسبت به بتن معمولی از خود نشان مي‌دهد [۱۲]. همچنين به دليل ماهيت بتن خودتراكم در صورت عدم نظارت دقيق ممكن است مشكلاتي در ساخت بتن در مقايسه با بتن معمولي بوجود آيد.


اشتراک بگذارید:

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 6,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file205_1732310_8893.zip3.2 MB

پرفروش ترین محصولات