دانلود مستقیم فایل
پشتیبانی

اطلاعیه فروشگاه

در صورت داشتن هرگونه سوال راهنمایی و پشتیبانی میتوانید با ایمیل sellfile2016@gmail.com در تماس باشید

بررسی بتن اليافي

بررسی بتن اليافي

دانلود پیشینه تحقیق و مبانی بررسی بتن اليافي

 

 

فرمت ورد قابل ویرایش

شامل: 52 صفحه

منابع کامل

 

معرفي بتن اليافي

1-2-1. تعريف: طبق تعريف ACI 544.1R-82 ، بتن ساخته شده از سيمان هيدروليکي، آب، شن، ماسه و الياف، بتن مسلح با الياف يا بتن اليافي ناميده مي­شود. در بتن اليافي مانند بتن معمولي مي­توان از پوزولانها و ديگر مواد مضاعف استفاده کرد. الياف در شکلها و اندازه هاي متفاوت، و از جنس فولاد، مواد پليمري، شيشه و مواد طبيعي مورد استفاده قرار مي­گيرد ]5[.

 

1-2-2. آيين نامه­هاي معتبر بتن اليافي

   علاوه بر مطالعات و پژوهشهايي که بصورت مقالات معتبر در مجلات و يا کنفرانسها ارائه گرديده است. آيين نامه­هاي بتن نيز بخشي از قسمتهاي خود را به بتن اليافي اختصاص داده­اند. از جمله اين         آيين نامه­ها، آيين نامه ACI (انجمن بتن آمريکا)  مي­باشد که با معرفي کميته­اي جداگانه به نام ACI-544 به بررسي مسائل بتن اليافي پرداخته است. اين کميته اولين گزارش را در سال 1973 ارائه نمود و تاکنون اين کميته با چهار گزارش کلي کار خود را افزايش داده است. گزارش هاي اين کميته با نامهاي فرعي  3R,2R,1Rو  4R ناميده مي­شوند.

  در گزارش ACI,544-1R که در سال 1996 ارائه گرديد و در سال 1999 بازبيني شد، اطلاعات کاملي از انواع الياف و خواص آنها و تاثير آنها بر روي خواص مکانيکي بتن به علاوه آزمايش  اندازه­گيري طاقت بتن اليافي آمده است. در اصل اين گزارش بيشتر به شناسايي انواع الياف قابل کاربرد در بتن پرداخته و آنها را مقايسه کرده است]6.[

   در گزارش ACI,544-2R که در سال 1989 ارائه گرديد طريقه انجام آزمايشات و استانداردهاي لازم آورده شده است و در مواردي همانند آزمايش ضربه و ... حتي طريقه ساخت دستگاه آزمايش نيز توضيح داده شده است]7[.

   در گزارش ACI,544-3R که در سال 1998 ارائه گرديد، در مورد طرح اختلاط و مصالح مناسب براي بتن اليافي توضيح داده شده است. در اين گزارش روشي براي طرح اختلاط آورده نشده بلکه دو طرح اختلاط مثال زده شده و پيشنهاداتي براي بهتر شدن  خواص بتن اليافي آورده شده است. به عنوان مثال هر چه سنگدانه ها در بتن اليافي کوچکتر باشند نقش الياف در بتن اثرگذارتر خواهد بود و يا اينکه پيشنهاد گرديده که در بتن اليافي در صورت امکان از سيمان بيشتري استفاده گردد]8[.

   در گزارش ACI,544-4R که در سال 1988 ارائه گرديد. به روشهاي طراحي با الياف فولادي پرداخته شده است. البته نتايج اين طراحي­ها هنوز در ACI- 318 وارد نگرديده است]9[.

   از آيين­نامه هاي ديگر، آيين­نامه JSCE [1] ژاپن مي­باشد که روش اندازه­گيري طاقت بتن اليافي که توسط اين آيين­نامه ارائه گرديده از اهميت بالايي نزد محققين برخوردار است. در ضمن آيين­نامه RILEM در اروپا نيز گزارشهايي در مورد بتن اليافي منتشر کرده است.]10[.

 

  • کاربردهاي بتن اليافي

   بتن مسلح به الياف را مي­توان به تنهايي و يا به همراه بتن مسلح معمولي بکار برد. در مواردي که   مي­توان بتن اليافي را به تنهايي بکار گرفت، عبارتند از:

  • کف کارخانه ها، توقفگاهها، جايگاههاي بنزين و سالنهاي صنعتي
  • روسازي بتني بزرگراهها، جاده ها و فرودگاهها
  • سازه هاي ضد انفجار و ضد حريق
  • ديواره ها و کف کانالها
  • قطعات پيش ساخته

   در ديگر مواردي که مي­توان بتن مسلح معمولي و يا بتن پيش ساخته به کار برد:

  • شالوده براي موتورها و ماشين­آلات بزرگ، پرس­هاي بزرگ، ژنراتورهاي ديزلي
  • قطعات مربوط به تونل­سازي و حفاري معادن
  • ديوارهاي حفاظتي، پناهگاهها
  • تير هاي پيش­تنيده بتني شمع­هاي ضربه­گير

موارد استفاده از فراورده­هاي سيماني تقويت شده با الياف گوناگون در جدول 1-1  آورده شده است.

 کاربردهاي مهم بتن اليافي عبارتند از]11[:

1-3-1. بتن پرتابي(شاتکريت)[2]

   يکي از کاربردهاي مهم الياف در بتن­پاشي است، بتن­پاشي معمولاً براي اجراي لايه­هاي نازک مناسب است. به طور کلي بتن پاشي به دو روش خشک و تر قابل اجراست. در روش خشک پس از اختلاط مصالح خشک، در حين عبور افشانک آب مورد نياز اضافه مي­گردد. در روش تر، مخلوط به طور کامل ساخته مي­شود و سپس در محفظه پمپ دستگاه بتن پاش قرار مي­گيرد و از طريق لوله به افشانک انتقال  مي­يابد. در عمده شاتکريتهاي بتن اليافي از روش خشک استفاده به عمل مي­آيد. از روش تر نيز مي­توان استفاده کرد، با اين وجود توجه بيشتري جهت توزيع الياف بايد به عمل آيد. بيشترين استفاده از بتن­پاشي با الياف در نگهداري زيرزمينها، بويژه ديواره تونلها و معادن، سازه هاي پوسته اي و تعميرات     سازه­هاي دريايي و کانالهاي آب مي­باشد ]12و13[.

 

 

 

1-3-2. دالهاي روي بستر

   دالهاي روي بستر حاوي الياف جهت جلوگيري از شکستهاي ناشي از بارهاي ديناميکي[3] و متمرکز و ترکهاي ناشي از بار و غير آن (مانند حرارت و جمع شدگي) در کف سالنهاي صنعتي مورد استفاده قرار   مي­گيرند و جايگزين دالهاي مسلح به آرماتور در اکثر موارد مي­شوند. اين دالها در روسازي جاده­ها،  پياده­روها، فرودگاهها و بويژه سالنهاي صنعتي مورد استفاده قرار مي­گيرند. با استفاده از اين نوع بتن(بتن اليافي) روسازي فرودگاهها را مي توان 25 تا 40 درصد نازکتر از بتن غير مسلح و با فاصله درزهاي اجرايي بيشتر، اجرا کرد.

   خستگي خمشي عامل مهمي است که بر عملکرد روسازي اثر مي­گذارد. اطلاعات موجود نشان مي­دهد که الياف، مقاومت بتن را بطور موضعي و کلي در برابر خستگي به نحو قابل ملاحظه­اي افزايش ميدهند]12[.


1 Japan Society of Civil Engineering Standard

1 Shotcrete

1 Dynamic load


اشتراک بگذارید:

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 6,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file208_1732326_3413.zip253.8k

پرفروش ترین محصولات