دانلود مستقیم فایل
پشتیبانی

اطلاعیه فروشگاه

در صورت داشتن هرگونه سوال راهنمایی و پشتیبانی میتوانید با ایمیل sellfile2016@gmail.com در تماس باشید

بررسی بتن اليافي

بررسی بتن اليافي

دانلود پیشینه تحقیق و مبانی بررسی بتن اليافي

 

 

فرمت ورد قابل ویرایش

شامل: 52 صفحه

منابع کامل

 

معرفي بتن اليافي

1-2-1. تعريف: طبق تعريف ACI 544.1R-82 ، بتن ساخته شده از سيمان هيدروليکي، آب، شن، ماسه و الياف، بتن مسلح با الياف يا بتن اليافي ناميده مي­شود. در بتن اليافي مانند بتن معمولي مي­توان از پوزولانها و ديگر مواد مضاعف استفاده کرد. الياف در شکلها و اندازه هاي متفاوت، و از جنس فولاد، مواد پليمري، شيشه و مواد طبيعي مورد استفاده قرار مي­گيرد ]5[.

 

1-2-2. آيين نامه­هاي معتبر بتن اليافي

   علاوه بر مطالعات و پژوهشهايي که بصورت مقالات معتبر در مجلات و يا کنفرانسها ارائه گرديده است. آيين نامه­هاي بتن نيز بخشي از قسمتهاي خود را به بتن اليافي اختصاص داده­اند. از جمله اين         آيين نامه­ها، آيين نامه ACI (انجمن بتن آمريکا)  مي­باشد که با معرفي کميته­اي جداگانه به نام ACI-544 به بررسي مسائل بتن اليافي پرداخته است. اين کميته اولين گزارش را در سال 1973 ارائه نمود و تاکنون اين کميته با چهار گزارش کلي کار خود را افزايش داده است. گزارش هاي اين کميته با نامهاي فرعي  3R,2R,1Rو  4R ناميده مي­شوند.

  در گزارش ACI,544-1R که در سال 1996 ارائه گرديد و در سال 1999 بازبيني شد، اطلاعات کاملي از انواع الياف و خواص آنها و تاثير آنها بر روي خواص مکانيکي بتن به علاوه آزمايش  اندازه­گيري طاقت بتن اليافي آمده است. در اصل اين گزارش بيشتر به شناسايي انواع الياف قابل کاربرد در بتن پرداخته و آنها را مقايسه کرده است]6.[

   در گزارش ACI,544-2R که در سال 1989 ارائه گرديد طريقه انجام آزمايشات و استانداردهاي لازم آورده شده است و در مواردي همانند آزمايش ضربه و ... حتي طريقه ساخت دستگاه آزمايش نيز توضيح داده شده است]7[.

   در گزارش ACI,544-3R که در سال 1998 ارائه گرديد، در مورد طرح اختلاط و مصالح مناسب براي بتن اليافي توضيح داده شده است. در اين گزارش روشي براي طرح اختلاط آورده نشده بلکه دو طرح اختلاط مثال زده شده و پيشنهاداتي براي بهتر شدن  خواص بتن اليافي آورده شده است. به عنوان مثال هر چه سنگدانه ها در بتن اليافي کوچکتر باشند نقش الياف در بتن اثرگذارتر خواهد بود و يا اينکه پيشنهاد گرديده که در بتن اليافي در صورت امکان از سيمان بيشتري استفاده گردد]8[.

   در گزارش ACI,544-4R که در سال 1988 ارائه گرديد. به روشهاي طراحي با الياف فولادي پرداخته شده است. البته نتايج اين طراحي­ها هنوز در ACI- 318 وارد نگرديده است]9[.

   از آيين­نامه هاي ديگر، آيين­نامه JSCE [1] ژاپن مي­باشد که روش اندازه­گيري طاقت بتن اليافي که توسط اين آيين­نامه ارائه گرديده از اهميت بالايي نزد محققين برخوردار است. در ضمن آيين­نامه RILEM در اروپا نيز گزارشهايي در مورد بتن اليافي منتشر کرده است.]10[.

 

  • کاربردهاي بتن اليافي

   بتن مسلح به الياف را مي­توان به تنهايي و يا به همراه بتن مسلح معمولي بکار برد. در مواردي که   مي­توان بتن اليافي را به تنهايي بکار گرفت، عبارتند از:

  • کف کارخانه ها، توقفگاهها، جايگاههاي بنزين و سالنهاي صنعتي
  • روسازي بتني بزرگراهها، جاده ها و فرودگاهها
  • سازه هاي ضد انفجار و ضد حريق
  • ديواره ها و کف کانالها
  • قطعات پيش ساخته

   در ديگر مواردي که مي­توان بتن مسلح معمولي و يا بتن پيش ساخته به کار برد:

  • شالوده براي موتورها و ماشين­آلات بزرگ، پرس­هاي بزرگ، ژنراتورهاي ديزلي
  • قطعات مربوط به تونل­سازي و حفاري معادن
  • ديوارهاي حفاظتي، پناهگاهها
  • تير هاي پيش­تنيده بتني شمع­هاي ضربه­گير

موارد استفاده از فراورده­هاي سيماني تقويت شده با الياف گوناگون در جدول 1-1  آورده شده است.

 کاربردهاي مهم بتن اليافي عبارتند از]11[:

1-3-1. بتن پرتابي(شاتکريت)[2]

   يکي از کاربردهاي مهم الياف در بتن­پاشي است، بتن­پاشي معمولاً براي اجراي لايه­هاي نازک مناسب است. به طور کلي بتن پاشي به دو روش خشک و تر قابل اجراست. در روش خشک پس از اختلاط مصالح خشک، در حين عبور افشانک آب مورد نياز اضافه مي­گردد. در روش تر، مخلوط به طور کامل ساخته مي­شود و سپس در محفظه پمپ دستگاه بتن پاش قرار مي­گيرد و از طريق لوله به افشانک انتقال  مي­يابد. در عمده شاتکريتهاي بتن اليافي از روش خشک استفاده به عمل مي­آيد. از روش تر نيز مي­توان استفاده کرد، با اين وجود توجه بيشتري جهت توزيع الياف بايد به عمل آيد. بيشترين استفاده از بتن­پاشي با الياف در نگهداري زيرزمينها، بويژه ديواره تونلها و معادن، سازه هاي پوسته اي و تعميرات     سازه­هاي دريايي و کانالهاي آب مي­باشد ]12و13[.

 

 

 

1-3-2. دالهاي روي بستر

   دالهاي روي بستر حاوي الياف جهت جلوگيري از شکستهاي ناشي از بارهاي ديناميکي[3] و متمرکز و ترکهاي ناشي از بار و غير آن (مانند حرارت و جمع شدگي) در کف سالنهاي صنعتي مورد استفاده قرار   مي­گيرند و جايگزين دالهاي مسلح به آرماتور در اکثر موارد مي­شوند. اين دالها در روسازي جاده­ها،  پياده­روها، فرودگاهها و بويژه سالنهاي صنعتي مورد استفاده قرار مي­گيرند. با استفاده از اين نوع بتن(بتن اليافي) روسازي فرودگاهها را مي توان 25 تا 40 درصد نازکتر از بتن غير مسلح و با فاصله درزهاي اجرايي بيشتر، اجرا کرد.

   خستگي خمشي عامل مهمي است که بر عملکرد روسازي اثر مي­گذارد. اطلاعات موجود نشان مي­دهد که الياف، مقاومت بتن را بطور موضعي و کلي در برابر خستگي به نحو قابل ملاحظه­اي افزايش ميدهند]12[.


1 Japan Society of Civil Engineering Standard

1 Shotcrete

1 Dynamic load


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 6,000 تومان

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file208_1732326_3413.zip253.8k

پرفروش ترین محصولات