دانلود مستقیم فایل
پشتیبانی

اطلاعیه فروشگاه

در صورت داشتن هرگونه سوال راهنمایی و پشتیبانی میتوانید با ایمیل sellfile2016@gmail.com در تماس باشید

دانلود تحقیق سازه های فضاکار کش بستی و مطالعات ی انجام یافته بر روی آن

دانلود تحقیق سازه های فضاکار کش بستی و مطالعات ی انجام یافته بر روی آن

فرمت ورد قابل ویرایش

شامل: 114 صفحه

منابع کامل

 

 

سازه­های فضاکار

عبارت سازه­های فضاکار اشاره به سیستم­های سازه­ای دارد که هر سه بعد را در بر­ می­گیرد. این عبارت، در مقابل سازه­های مسطح مانند خرپای مسطح که بیش از دو بعد را در بر نمی­گیرد، قرار دارد. در سازه­های مسطح، بارهای خارجی به همراه نیروهای داخلی، همگی در یک صفحه­ی واحد اثر
می­کنند و خود سازه نیز چه در حالت اولیه و چه در حالت تغییر شکل یافته، در این صفحه قرار دارد. در حالی که در سازه­های فضاکار، ترکیب بافتار، بارهای خارجی، نیروهای داخلی و جابه­جایی سازه­ای، همه در ورای یک صفحه قرار می­گیرند. سازه­های فضاکار را می­توان به سه گروه زیر تقسیم­بندی کرد:

1- سازه­های فضاکار پیوسته که شامل عناصر میله­ای مجزا می­باشند.

2- سازه­های فضاکار پیوسته که شامل اجزایی مانند: دال­ها، پوسته­ها و پاشامی­ها می­باشند.

3- سازه­های فضاکار دوگانه که شامل ترکیبی از بخش­های مجزا و پیوسته می­باشند.

 

 

2-3- سازه­های کش­بستی

2-3-1 تاریخچه و تعاریف ارائه شده

اینکه اولین بار چه کسی سازه­های کش­بستی را مطرح کرد، خود موضوعی چالش­برانگیز است، Snelson در سال 1948 اولین نمونه­ی خود را که از قطعات x شکل از جنس چوب و نایلون ساخته شده بود، ارائه کرد (شکل 2-1). هنرمند روسی Viatcheslav Koleichuk ادعا کرد که ایده­ی سیستم­های کش­بستی، اولین بار توسط Karl Ioganson در سال 1921مطرح شده است و اولین نمونه­ی کش­بستی را مطابق شکل 2-2، متشکل از سه عضو فشاری و نه کابل، ساخته است، این مدل به دلیل عدم پیش­تنیدگی که جز یکی از ویژگی­های اصلی سیستم­های کش­بستی است، به ­عنوان یک سیستم کش­بستی تلقی نمی­شود. از طرفی دیگر، می­توان Fuller را به­عنوان اولین کسی که این سازه­ها را از نقطه نظر مهندسی مورد بررسی قرار داد، نام برد. تعاریف مختلفی برای سیستم­های کش­بستی ارائه شده است؛ که در اینجا به چند مورد مهم اشاره می­شود:

طبق تعریف Fuller، کلمه کش­بستی بیانگر ادغام مجموعه­ای از اعضای کششی است و سازه کش­بستی به صورت ترکیبی از عناصر پیوسته­ی کششی و عناصر ناپیوسته­ی فشاری تعریف
می­شود
[9]. Emmerich، این سیستم­ها را به ­صورت سازه­های خودتنیده متشکل از میله­ها و کابل­ها می­داند که میله­ها به صورت منفرد در یک مجموعه­ی پیوسته از کابل­ها قرار می­گیرند [10].

 

           

شکل 2-1: اولین نمونه­ی ساخته­ شده توسط Snelson[11]  شکل 2-2: نمونه­ی ساخته­ شده توسطIoganson  [2]

 

Pugh این سازه­ها را چنین تعریف می­کند که سازه­­ی کش­بستی از اندرکنش یک مجموعه­ی ناپیوسته عناصر فشاری و یک مجموعه­ی پیوسته عناصر کششی ایجاد می­شود که یک حجم پایدار را در فضا توصیف می­کند [12]. از طرفی دیگر Motro تعریف زیر را برای این سازه­ها ارائه کرده است:

سیستم­های کش­بستی، سیستم­های مشبک فضاکاری هستند که سختی سازه­ای آن­ها به وسیله­ی حالت خودتنیدگی ایجاد می­شود. در این سیستم­ها، عناصر فشاری یک مجموعه­ی ناپیوسته و عناصر کششی یک مجموعه پیوسته را تشکیل می­دهند و به هر گره، حداقل یک عضو فشاری و سه عضو کششی متصل می­باشد. عناصر کششی و فشاری به ترتیب دارای صلبیت منحصراً کششی و فشاری می­باشند [13].

اخیراً Skelton تعریف جامعی از این سیستم­ها را بیان داشته است. بر طبق تعریف Skelton، یک سیستم کش­بستی متشکل است از هر مجموعه­ی دلخواهی از اعضای کششی که به یک بافتار
کش­بستی اعضای فشاری متصل شده باشد.
منظور از بافتار کش­بستی، بافتاری است که بتوان آن را توسط برخی مجموعه­ی اعضای کششی داخلی پایدار نمود. اگر برای پایدارسازی این بافتار، هیچ عضو کششی مورد نیاز نباشد، در آن­ صورت این بافتار، یک بافتار کش­بستی نخواهد بود [2]. Skelton قسمت­های فشاری یک سیستم کش­بستی را به ­عنوان جسم صلب[1] و قسمت­های کششی یک سیستم کش­بستی را به­ عنوان رشته[2] توصیف می­کند.

Skelton و همکارانش، اصطلاح کلاس k را به ­منظور تشخیص انواع مختلف سازه­هایی که در این تعریف گسترده شامل می­شود، معرفی کردند. بر طبق این دسته­بندی، یک بافتار کش­بستی که هیچ اتصالی بین اعضای صلب آن وجود ندارد، به­عنوان کلاس 1 نام­گذاری می­شود و یک سیستم کش­بستی با k تا عضو صلب متصل، به ­عنوان کلاس k نام­گذاری می­شود. در شکل 2 -3، نمونه­های از کلاس­های مختلف یک سیستم کش­بستی نشان داده شده است.


[1]  Rigid body

[2] String


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 7,000 تومان

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file209_1732332_8444.zip9.7 MB

پرفروش ترین محصولات