دانلود مستقیم فایل
پشتیبانی

اطلاعیه فروشگاه

در صورت داشتن هرگونه سوال راهنمایی و پشتیبانی میتوانید با ایمیل sellfile2016@gmail.com در تماس باشید

دانلود تحقیق سازه های فضاکار کش بستی و مطالعات ی انجام یافته بر روی آن

دانلود تحقیق سازه های فضاکار کش بستی و مطالعات ی انجام یافته بر روی آن

فرمت ورد قابل ویرایش

شامل: 114 صفحه

منابع کامل

 

 

سازه­های فضاکار

عبارت سازه­های فضاکار اشاره به سیستم­های سازه­ای دارد که هر سه بعد را در بر­ می­گیرد. این عبارت، در مقابل سازه­های مسطح مانند خرپای مسطح که بیش از دو بعد را در بر نمی­گیرد، قرار دارد. در سازه­های مسطح، بارهای خارجی به همراه نیروهای داخلی، همگی در یک صفحه­ی واحد اثر
می­کنند و خود سازه نیز چه در حالت اولیه و چه در حالت تغییر شکل یافته، در این صفحه قرار دارد. در حالی که در سازه­های فضاکار، ترکیب بافتار، بارهای خارجی، نیروهای داخلی و جابه­جایی سازه­ای، همه در ورای یک صفحه قرار می­گیرند. سازه­های فضاکار را می­توان به سه گروه زیر تقسیم­بندی کرد:

1- سازه­های فضاکار پیوسته که شامل عناصر میله­ای مجزا می­باشند.

2- سازه­های فضاکار پیوسته که شامل اجزایی مانند: دال­ها، پوسته­ها و پاشامی­ها می­باشند.

3- سازه­های فضاکار دوگانه که شامل ترکیبی از بخش­های مجزا و پیوسته می­باشند.

 

 

2-3- سازه­های کش­بستی

2-3-1 تاریخچه و تعاریف ارائه شده

اینکه اولین بار چه کسی سازه­های کش­بستی را مطرح کرد، خود موضوعی چالش­برانگیز است، Snelson در سال 1948 اولین نمونه­ی خود را که از قطعات x شکل از جنس چوب و نایلون ساخته شده بود، ارائه کرد (شکل 2-1). هنرمند روسی Viatcheslav Koleichuk ادعا کرد که ایده­ی سیستم­های کش­بستی، اولین بار توسط Karl Ioganson در سال 1921مطرح شده است و اولین نمونه­ی کش­بستی را مطابق شکل 2-2، متشکل از سه عضو فشاری و نه کابل، ساخته است، این مدل به دلیل عدم پیش­تنیدگی که جز یکی از ویژگی­های اصلی سیستم­های کش­بستی است، به ­عنوان یک سیستم کش­بستی تلقی نمی­شود. از طرفی دیگر، می­توان Fuller را به­عنوان اولین کسی که این سازه­ها را از نقطه نظر مهندسی مورد بررسی قرار داد، نام برد. تعاریف مختلفی برای سیستم­های کش­بستی ارائه شده است؛ که در اینجا به چند مورد مهم اشاره می­شود:

طبق تعریف Fuller، کلمه کش­بستی بیانگر ادغام مجموعه­ای از اعضای کششی است و سازه کش­بستی به صورت ترکیبی از عناصر پیوسته­ی کششی و عناصر ناپیوسته­ی فشاری تعریف
می­شود
[9]. Emmerich، این سیستم­ها را به ­صورت سازه­های خودتنیده متشکل از میله­ها و کابل­ها می­داند که میله­ها به صورت منفرد در یک مجموعه­ی پیوسته از کابل­ها قرار می­گیرند [10].

 

           

شکل 2-1: اولین نمونه­ی ساخته­ شده توسط Snelson[11]  شکل 2-2: نمونه­ی ساخته­ شده توسطIoganson  [2]

 

Pugh این سازه­ها را چنین تعریف می­کند که سازه­­ی کش­بستی از اندرکنش یک مجموعه­ی ناپیوسته عناصر فشاری و یک مجموعه­ی پیوسته عناصر کششی ایجاد می­شود که یک حجم پایدار را در فضا توصیف می­کند [12]. از طرفی دیگر Motro تعریف زیر را برای این سازه­ها ارائه کرده است:

سیستم­های کش­بستی، سیستم­های مشبک فضاکاری هستند که سختی سازه­ای آن­ها به وسیله­ی حالت خودتنیدگی ایجاد می­شود. در این سیستم­ها، عناصر فشاری یک مجموعه­ی ناپیوسته و عناصر کششی یک مجموعه پیوسته را تشکیل می­دهند و به هر گره، حداقل یک عضو فشاری و سه عضو کششی متصل می­باشد. عناصر کششی و فشاری به ترتیب دارای صلبیت منحصراً کششی و فشاری می­باشند [13].

اخیراً Skelton تعریف جامعی از این سیستم­ها را بیان داشته است. بر طبق تعریف Skelton، یک سیستم کش­بستی متشکل است از هر مجموعه­ی دلخواهی از اعضای کششی که به یک بافتار
کش­بستی اعضای فشاری متصل شده باشد.
منظور از بافتار کش­بستی، بافتاری است که بتوان آن را توسط برخی مجموعه­ی اعضای کششی داخلی پایدار نمود. اگر برای پایدارسازی این بافتار، هیچ عضو کششی مورد نیاز نباشد، در آن­ صورت این بافتار، یک بافتار کش­بستی نخواهد بود [2]. Skelton قسمت­های فشاری یک سیستم کش­بستی را به ­عنوان جسم صلب[1] و قسمت­های کششی یک سیستم کش­بستی را به­ عنوان رشته[2] توصیف می­کند.

Skelton و همکارانش، اصطلاح کلاس k را به ­منظور تشخیص انواع مختلف سازه­هایی که در این تعریف گسترده شامل می­شود، معرفی کردند. بر طبق این دسته­بندی، یک بافتار کش­بستی که هیچ اتصالی بین اعضای صلب آن وجود ندارد، به­عنوان کلاس 1 نام­گذاری می­شود و یک سیستم کش­بستی با k تا عضو صلب متصل، به ­عنوان کلاس k نام­گذاری می­شود. در شکل 2 -3، نمونه­های از کلاس­های مختلف یک سیستم کش­بستی نشان داده شده است.


[1]  Rigid body

[2] String


اشتراک بگذارید:

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 7,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file209_1732332_8444.zip9.7 MB

پرفروش ترین محصولات