دانلود مستقیم فایل
پشتیبانی

اطلاعیه فروشگاه

در صورت داشتن هرگونه سوال راهنمایی و پشتیبانی میتوانید با ایمیل sellfile2016@gmail.com در تماس باشید

دانلود تحقیق بررسی آبشستگي کوله پل

دانلود تحقیق بررسی آبشستگي کوله پل

فرمت ورد قابل ویرایش

شامل: 45 صفحه

منابع کامل

 

مقدمه

انواع کوله پل‏ها، مکانيابي و ساخت

اگر­چه مورفولوژي آبراهه­هاي رودخانه­اي از يک محل به محل ديگر تفاوت­هاي اساسي دارند، اما کوله پل‏ها خصوصيات عمومي واحدي دارند که مي­توان از آن براي تعريف نوع آن­ها جهت پيش­بيني ميدان جريان در هندسه آبراهه­هاي مختلف استفاده نمود. خصوصيات عمومي کوله پل‏ها را مي­توان در قالب نوع کوله، مکان­يابي عمومي خاکريز دسترسي و وضعيت ساخت کوله تعريف نمود. هر­يک از اين خصوصيات، به همراه هندسه آبراهه و نوع رسوب بستر، تاثير زيادي بر ميدان جريان اطراف پل و در نتيجه آب‏شستگي خواهند داشت.

انواع کوله پل‏ها

به طور کلي کوله پل‏ها را مي­توان به سه نوع اصلي تقسيم­بندي نمود:

1) کوله با ديواره شيب­دار[1] (رايج­ترين نوع)

2) کوله باله­اي[2]

3) کوله با ديواره قائم

در کوله­هاي با ديواره شيب­دار کناره­ها مانند وجه روبرو شيب­دار هستند (معمولا با زاويه­اي کمتر از زاويه قرار­گيري[3] مصالح استفاده شده در خاکريز)؛ و گوشه­هاي متصل کننده وجوه و کناره­ها مانند قسمتي از يک مخروط گرد مي­شوند (شکل 1-1). در کوله­هاي باله­اي نيز وجوه کناري خاکريز شيب­دار هستند، اما وجه روبرو عمودي است. زاويه بين وجه روبرو و باله­ معمولا ˚45 مي­باشد؛ گر­چه زاويه­هاي ديگري نيز به کار برده مي­شوند. به علت اتصال ناگهاني باله­ به وجه روبرويي، يک گوشه تيز تشکيل شده که باعث مي­شود جريان نسبت به کوله­هاي با ديواره شيب­دار کمتر آب­لغز[4] باشند (شکل 1-1) . در کوله با ديواره قائم، هم وجوه کناري و هم وجه روبرويي به صورت عمودي است. زاويه وجوه کناري و روبرويي، ˚90 است، بنابراين جريان از جريان اطراف کوله باله­اي هم داراي آب­لغزي کمتري مي­باشد.

 

 

شکل 1-1- شماي کلي کوله­هاي با ديواره شيب­دار  و باله­اي (NCHRP- report 578، 2007)

 

مکان­يابي کوله پل‏ها

مکان­يابي کوله پل­هاي واقع بر رودخانه­ها را مي­توان با پارامتر­هاي طول کوله (L)، عرض دشت سيلابي[5] (Bf)، و نصف عرض آبراهه (B) بيان نمود. به طور معمول مکان­يابي­هاي زير رايج­اند (Morales & Ettema، 2011):

1) کوله در دشت سيلابي آبراهه مرکب به گونه­اي قرار گيرد که  باشد. اين مکان­يابي براي کوله­هاي با ديواره شيب­دار  معمول است.

2) کوله کل دشت سيلابي تا آبراهه اصلي را در بر­بگيرد به گونه­اي که  باشد. اين مکان­يابي براي کوله­هاي باله­اي در مسيل­هاي کوچک مناسب است.

3) کوله در آبراهه مستطيلي قرار گيرد. اين مکان­يابي رايج نيست، و ممکن است به عنوان يک کوله کوتاه در يک دشت سيلابي عريض محسوب مي­شود.

 

ابعاد کوله و نحوه ساخت

پل­هاي آمريکا معمولا داراي حداقل دو خط 12 فوتي (m 66/3) هستند که براي يک عرض جاده کامل 24 فوت (m 32/7) به اضافه دو شانه راه 8 فوتي (m 44/2) در هر طرف، يک عرض 40 فوتي (m 2/12) را به دست مي­دهد. خاکريز کنار نيز با شيب­هاي 2H:1V تا 3H:1V اجرا مي­شود، هر­چند رايج­ترين شيب کناره 2H:1V است.

کوله­ها معمولا بر روي يک ديوار حائل بتني، يا ستوني واقع بر روي يک pile cap نگاه داشته شده توسط شمع­ها و يا يک پي گسترده قرار مي­گيرند، و به خاکريز دسترسي متصل مي­شوند.

 

 

1-2- ميدان جريان

 

جريان عبوري از آبراهه يک پل که به علت وجود کوله پل‏ها و خاکريز­ها منقبض مي­شود، شبيه جريان اطراف يک تنگ­شدگي مي­باشد، با خصوصيات جرياني که در شکل (1-2) نشان داده شده­است: عرض جريان باريک شده و جريان در مقطع منقبض شده شتاب مي­گيرد و باعث ايجاد ساختار­هاي با آشفتگي زياد[6] شده (eddy­ها و گردابه­هاي مختلفي که اطراف مرز­هاي تنگ­شدگي مي­چرخند) که پراکنده شده و سپس در داخل جريان محو مي­شوند. باريک­شدگي جريان و آشفتگي در بسياري از آبراهه پل‏ها، به علت شکل و زبري کانالي که آبراهه در آن واقع شده پيچيده­تر است.

به طور معمول آبراهه­­ها از يک کانال اصلي عميق­تر که در کنار دشت­هاي سيلابي واقع شده است، عبور مي­کنند. شکل (1-3) جريان در نزديکي يک کوله با ديواره شيب­دار را که در دشت سيلابي يک آبراهه مرکب قرار دارد، نشان مي­دهد. جريان از بالا­دست به قسمت باريک­ترين مقطع، شتاب گرفته و دقيقا پايين­دست کوله، جريان با شتاب کاهنده ادامه مي­يابد. در ميدان جريان بلافاصله در پايين­دست کوله يک جدا­شدگي قبل از اينکه جريان دوباره در طول آبراهه تشکيل شود، اتفاق مي­افتد. در طرف بالا­دست کوله ممکن است گردابه­هاي کوچکي که اندازه آن­ها به طول و جهت قرار­گيري کوله بستگي دارد، تشکيل شوند
 (
Morales & Ettema، 2011).


[1] - Spill-through abutment

[2] - Wing-wall abutment

[3] - Angle of repose

[4] - Streamlined

[5] - Floodplain

[6] - Macro-turbulence


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 6,000 تومان

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file212_1732347_8065.zip1.2 MB

پرفروش ترین محصولات