دانلود مستقیم فایل
پشتیبانی

اطلاعیه فروشگاه

در صورت داشتن هرگونه سوال راهنمایی و پشتیبانی میتوانید با ایمیل sellfile2016@gmail.com در تماس باشید

دانلود تحقیق بررسی آبشستگي کوله پل

دانلود تحقیق بررسی آبشستگي کوله پل

فرمت ورد قابل ویرایش

شامل: 45 صفحه

منابع کامل

 

مقدمه

انواع کوله پل‏ها، مکانيابي و ساخت

اگر­چه مورفولوژي آبراهه­هاي رودخانه­اي از يک محل به محل ديگر تفاوت­هاي اساسي دارند، اما کوله پل‏ها خصوصيات عمومي واحدي دارند که مي­توان از آن براي تعريف نوع آن­ها جهت پيش­بيني ميدان جريان در هندسه آبراهه­هاي مختلف استفاده نمود. خصوصيات عمومي کوله پل‏ها را مي­توان در قالب نوع کوله، مکان­يابي عمومي خاکريز دسترسي و وضعيت ساخت کوله تعريف نمود. هر­يک از اين خصوصيات، به همراه هندسه آبراهه و نوع رسوب بستر، تاثير زيادي بر ميدان جريان اطراف پل و در نتيجه آب‏شستگي خواهند داشت.

انواع کوله پل‏ها

به طور کلي کوله پل‏ها را مي­توان به سه نوع اصلي تقسيم­بندي نمود:

1) کوله با ديواره شيب­دار[1] (رايج­ترين نوع)

2) کوله باله­اي[2]

3) کوله با ديواره قائم

در کوله­هاي با ديواره شيب­دار کناره­ها مانند وجه روبرو شيب­دار هستند (معمولا با زاويه­اي کمتر از زاويه قرار­گيري[3] مصالح استفاده شده در خاکريز)؛ و گوشه­هاي متصل کننده وجوه و کناره­ها مانند قسمتي از يک مخروط گرد مي­شوند (شکل 1-1). در کوله­هاي باله­اي نيز وجوه کناري خاکريز شيب­دار هستند، اما وجه روبرو عمودي است. زاويه بين وجه روبرو و باله­ معمولا ˚45 مي­باشد؛ گر­چه زاويه­هاي ديگري نيز به کار برده مي­شوند. به علت اتصال ناگهاني باله­ به وجه روبرويي، يک گوشه تيز تشکيل شده که باعث مي­شود جريان نسبت به کوله­هاي با ديواره شيب­دار کمتر آب­لغز[4] باشند (شکل 1-1) . در کوله با ديواره قائم، هم وجوه کناري و هم وجه روبرويي به صورت عمودي است. زاويه وجوه کناري و روبرويي، ˚90 است، بنابراين جريان از جريان اطراف کوله باله­اي هم داراي آب­لغزي کمتري مي­باشد.

 

 

شکل 1-1- شماي کلي کوله­هاي با ديواره شيب­دار  و باله­اي (NCHRP- report 578، 2007)

 

مکان­يابي کوله پل‏ها

مکان­يابي کوله پل­هاي واقع بر رودخانه­ها را مي­توان با پارامتر­هاي طول کوله (L)، عرض دشت سيلابي[5] (Bf)، و نصف عرض آبراهه (B) بيان نمود. به طور معمول مکان­يابي­هاي زير رايج­اند (Morales & Ettema، 2011):

1) کوله در دشت سيلابي آبراهه مرکب به گونه­اي قرار گيرد که  باشد. اين مکان­يابي براي کوله­هاي با ديواره شيب­دار  معمول است.

2) کوله کل دشت سيلابي تا آبراهه اصلي را در بر­بگيرد به گونه­اي که  باشد. اين مکان­يابي براي کوله­هاي باله­اي در مسيل­هاي کوچک مناسب است.

3) کوله در آبراهه مستطيلي قرار گيرد. اين مکان­يابي رايج نيست، و ممکن است به عنوان يک کوله کوتاه در يک دشت سيلابي عريض محسوب مي­شود.

 

ابعاد کوله و نحوه ساخت

پل­هاي آمريکا معمولا داراي حداقل دو خط 12 فوتي (m 66/3) هستند که براي يک عرض جاده کامل 24 فوت (m 32/7) به اضافه دو شانه راه 8 فوتي (m 44/2) در هر طرف، يک عرض 40 فوتي (m 2/12) را به دست مي­دهد. خاکريز کنار نيز با شيب­هاي 2H:1V تا 3H:1V اجرا مي­شود، هر­چند رايج­ترين شيب کناره 2H:1V است.

کوله­ها معمولا بر روي يک ديوار حائل بتني، يا ستوني واقع بر روي يک pile cap نگاه داشته شده توسط شمع­ها و يا يک پي گسترده قرار مي­گيرند، و به خاکريز دسترسي متصل مي­شوند.

 

 

1-2- ميدان جريان

 

جريان عبوري از آبراهه يک پل که به علت وجود کوله پل‏ها و خاکريز­ها منقبض مي­شود، شبيه جريان اطراف يک تنگ­شدگي مي­باشد، با خصوصيات جرياني که در شکل (1-2) نشان داده شده­است: عرض جريان باريک شده و جريان در مقطع منقبض شده شتاب مي­گيرد و باعث ايجاد ساختار­هاي با آشفتگي زياد[6] شده (eddy­ها و گردابه­هاي مختلفي که اطراف مرز­هاي تنگ­شدگي مي­چرخند) که پراکنده شده و سپس در داخل جريان محو مي­شوند. باريک­شدگي جريان و آشفتگي در بسياري از آبراهه پل‏ها، به علت شکل و زبري کانالي که آبراهه در آن واقع شده پيچيده­تر است.

به طور معمول آبراهه­­ها از يک کانال اصلي عميق­تر که در کنار دشت­هاي سيلابي واقع شده است، عبور مي­کنند. شکل (1-3) جريان در نزديکي يک کوله با ديواره شيب­دار را که در دشت سيلابي يک آبراهه مرکب قرار دارد، نشان مي­دهد. جريان از بالا­دست به قسمت باريک­ترين مقطع، شتاب گرفته و دقيقا پايين­دست کوله، جريان با شتاب کاهنده ادامه مي­يابد. در ميدان جريان بلافاصله در پايين­دست کوله يک جدا­شدگي قبل از اينکه جريان دوباره در طول آبراهه تشکيل شود، اتفاق مي­افتد. در طرف بالا­دست کوله ممکن است گردابه­هاي کوچکي که اندازه آن­ها به طول و جهت قرار­گيري کوله بستگي دارد، تشکيل شوند
 (
Morales & Ettema، 2011).


[1] - Spill-through abutment

[2] - Wing-wall abutment

[3] - Angle of repose

[4] - Streamlined

[5] - Floodplain

[6] - Macro-turbulence


اشتراک بگذارید:

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 6,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file212_1732347_8065.zip1.2 MB

پرفروش ترین محصولات