دانلود مستقیم فایل
پشتیبانی

اطلاعیه فروشگاه

در صورت داشتن هرگونه سوال راهنمایی و پشتیبانی میتوانید با ایمیل sellfile2016@gmail.com در تماس باشید

دانلود تحقیق گسیختگی پیشرونده در سازه ها و روش های تحلیل آن

دانلود تحقیق گسیختگی پیشرونده در سازه ها و روش های تحلیل آن

فرمت ورد قابل ویرایش

شامل: 38 صفحه

منابع کامل

 

 

تعریف گسیختگی پیشرونده

 

برای پدیده گسیختگی پیشرونده تعاریف مختلفی ارائه شده است. از دیدگاه اداره ی خدمات عمومی آمریکا ]2[؛ «گسیختگی پیشرونده حالتی از خرابی می باشد که در آن خرابی موضعی عضو سازه ای اصلی موجب خرابی اعضای مجاور یکی پس از دیگری شده و در نهایت منجر به خرابی کلی می گردد». در تعریف دیگری که توسط موسسه NIST ]6[ ارائه گردیده، گسیختگی پیشرونده؛ «انتشار شکست هاي موضعي اوليه از عضوي به عضوي ديگر معرفي مي باشد که سرانجام آن فرو ريزش کامل ساختمان يا فروريزش قسمت بزرگي از آن بوده به طوریکه با خرابي اوليه نامتناسب می باشد». همچنین از دیدگاه آیین نامه UFC ]3[ «گسیختگی پیشرونده نوعی خرابی تکثیر شونده می باشد که کل آسیب نهایی نسبت به خرابی ناشی از علت اولیه بسیار وسیع تر می باشد».

انواع گسیختگی پیشرونده

 

طبقه بندی انواع مختلف گسیختگی پیشرونده به منظور شناخت رفتار تئوری سازه و پاسخ آن می تواند موثر باشد. به همین دلیل در این بخش به انواع مختلف گسیختگی پیشرونده که توسط استاروسک[1] ]7[، در سال 2007 معرفی گرید، اشاره می شود. او این تقسین بندی را بر حسب خرابی های اتفاق افتاده در سراسر جهان انجام داد. بر این اساس و با توجه خرابی های اتفاق افتاده در سرتاسر جهان شش نوع مختلف گسیختگی پیشرونده به نام های دومینویی[2]، پن کیکی[3]، زیپی[4]، مقطعی[5] و گسیختگی به علت ناپایداری [6]تشخیص و ویژگی های هر گروه شرح داده خواهد شد.

 

گسیختگی دومینویی

مشخصات این نوع از گسیختگی عبارتند از واژگونی یک عضو اولیه، سقوط عضو با یک نوع حرکت چرخشی، تبدیل انرژی پتانسیل به انرژی جنبشی، ضربه جانبی گوشه بالای یک عضو به عضو مجاور که ترکیبی از نیروهای استاتیکی و دینامیکی را ایجاد می کند و در نهایت پیش رفتن گسیختگی در مسیر واژگونی ایجاد شده. سازه هایی که مهار جانبی مناسبی ندارند، معمولا دچار این نوع خرابی می شوند. از نمونه حوادثی که فروریزی آن به صورت دومینویی رخ داد، می توان به حادثه فروریزی ساختمان رونان پوینت[7] که درآن عامل خرابی، انفجار گاز در طبقه 18 بود، اشاره نمود. جزئیات این حادثه در فصل اول توضیخ داده شد. 

 

گسیختگی پن کیکی

 

مشخصات این خرابی در حالت کلی عبارت است از خرابی اولیه المان های باربر عمودی یا از بین رفتن توانایی باربری عمودی المان ها، جدایی جزئی یا کلی عضو و سقوط آن همانند حرکت یک جسم صلب در راستای قائم، تبدیل انرژی پتانسیل به انرژی جنبشی، اصابت اعضای جدا شده و خراب شده برروی قسمت های باقیمانده سازه، از بین رفتن توانایی باربری المان های دیگر بر اثر اصابت اعضا و در نهایت پیشروی خرابی در جهت قائم. مهم ترین مثال برای این نوع از خرابی، خرابی برج های تجارت جهانی می باشد. برخورد هواپیماها و آتش سوزی متعاقب آن باعث ایجاد خرابی موضعی در محل اصابت شد و به دنبال آن کاهش باربری عمودی اتفاق افتاد. در پی این کاهش باربری، بار اضافی بین مقاطع باربر سالم برج تقسیم شد. در هنگام خرابی، طبقات بالاتر شروع به سقوط کرده و انرژی جنبشی آن ها به صورت تجمعی زیاد شد. با برخورد طبقات خراب شده که انرژی جنبشی افزاینده ای را دارا بودند به طبقات سالم و ایجاد نیروهایی بیش از مقاومت آن ها، خرابی تشدید شده و انرژی جنبشی افزایش یافت.


1 Starossek

[2] Domino-type

[3] Pancake-type

[4] Zipper-type

[5] Section-type

[6] Instability-type

[7] Ronan point


اشتراک بگذارید:

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 5,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file214_1732351_5163.zip751.9k

پرفروش ترین محصولات