دانلود مستقیم فایل
پشتیبانی

اطلاعیه فروشگاه

در صورت داشتن هرگونه سوال راهنمایی و پشتیبانی میتوانید با ایمیل sellfile2016@gmail.com در تماس باشید

دانلود تحقیق بررسی تصفیه و جمع‌ آوری فاضلاب

دانلود تحقیق بررسی تصفیه و جمع‌ آوری فاضلاب

فرمت ورد قابل ویرایش

شامل: 64 صفحه

منابع کامل

 

تاریخچه‌ و اهمیت تصفیه فاضلاب

از حدود يك صد سال پيش كه رابطه ميان اثر باكتري‌ها و ميكروب‌هاي بيماري‌زا در واگيري و شيوع بيماري‌ها آشكار شد، انسان به فكر تصفیه‌ی آب‌هاي آلوده افتاد. دلیل اصلی توسعه روند تصفیه فاضلاب و رسیدن این تکنولوژی به شکل امروزی را می‌توان پیشرفت علم زیست ‌شناسی و پزشکی دانست. پرداختن و توجه به این فن زمانی آغاز شد که انسان مجبور به جلوگیری از آلوده شدن منابع طبیعی آب، به ویژه رودخانه‌ها و دریاچه‌های آب شیرین شد. بنابراین جهت جلوگیری از ورود فاضلاب تصفیه نشده به محیط زیست، مجاب به پیدا کردن روش‌هایی جهت تصفیه فاضلاب و تکامل این روش‌ها شد.

با گذشت زمان و بويژه پس از جنگ جهاني دوم، در نتيجه توسعه شهرها  و صنايع، خطر آلودگي محيط زيست و در نتيجه نياز به تصفيه ي فاضلاب با شدت بي سابقه‌اي افزايش يافت و همزمان با آن روش‌هاي بسياري براي تصفيه فاضلاب بررسي‌‌‌‌، پيشنهاد و به كار گرفته شد. در تكامل صنعت تصفيه‌ي فاضلاب، روش‌هاي طبيعي تصفيه را می‌توان جزو قدیمی‌ترین روش‌هایی دانست كه به منظور تصفيه بكار گرفته شده‌‌‌‌اند. همچنین به دلیل خاصيت كودي فاضلاب، استفاده از آن جهت آبياري در زمین‌های كشاورزي، از يك صد سال پيش در كشورهاي اروپائي متداول بوده است.

فاضلاب خام همواره محتوي مواد آلاينده فيزيكي، ميكروبي و شيميايي است و در صورتي كه به صورت خام و تصفيه نشده به محيط زيست تخليه شود، سبب آلودگي منابع آب، زمين‌هاي كشاورزي و به طور كلي محيط زيست مي‌شود. خطرات ناشي از آلودگي محيط زيست نيز در نهايت از طريق چرخه‌ی غذايي متوجه بهداشت و سلامتي انسان مي‌شود.

شدت آلودگی آب‌ها به وسیله فاضلاب و پساب زمانی آشکارتر خواهد شد که بدانیم هر متر مکعب از فاضلاب، 10 الی 40 متر مکعب آب سالم را آلوده می‌کند و تنها آب‌های سطحی نیستند که در معرض آلودگی‌های ناشی از فعالیت‌های انسان قرار گرفته‌‌‌‌اند بلکه تخلیه فاضلاب و پساب در زمین می‌تواند آب‌های زیر زمینی را به شدت آلوده سازد. در بعضی شهرهای ایران در اثر این گونه آلودگی‌ها، غلظت ‌‌یون نیترات گاهی تا 3 برابر حد مجاز استاندارد جهانی می رسد]7[.

اهمیت جمع‌آوری فاضلاب

با توسعه شهرها و رشد ناگهانی جمعیت و همچنین گسترش صنایع و کارخانه‌ها، مسئله‌ی آلودگی محیط زیست روز به روز اهمیت بیشتری پیدا می‌کند با گسترش زندگی ماشینی و به علت توجه نکردن افراد به منافع عمومی، هر روز انواع بیشتری از آلودگی محیط زیست آدمیان و حیوانات را ناسالم‌تر و زندگی آن‌ها را در معرض خطری جدی‌تر قرار می‌دهد.

وجود فاضلاب‌ها ‌‌یکی از عوامل اصلی آلودگی محیط زیست است، بنابراین بایستی فاضلاب تولیدی در مناطق مسکونی و صنعتی را جمع‌آوری نمود و برای پالایش به تصفیه‌خانه‌های فاضلاب منتقل نمود. جمع‌آوری فاضلاب از دیدگاه‌هایی نظیر بهداشت همگانی، اختلال در نظم محیط زیست و آلودگی آب‌های زیر زمینی، استفاده مجدد از فاضلاب تصفیه شده لازم و ضروری است]7[.

شبکه‌های جمع‌آوری فاضلاب

تاریخچه احداث

مسئله‌ی جمع‌آوری فاضلاب از محیط مسکونی زمانی مطرح شد که بشر به زندگی گروهی روی آورد. با پیدایش شهرها و گسترش شبکه‌های آب رسانی، انسان برای پاک نگهداری زندگی خویش جمع‌آوری فاضلاب و پساب را لازم دید. پس از پیشرفت تکنیک شبکه آب رسانی، ساختن شبکه‌های دفع فاضلاب نیز مورد توجه قرار گرفت. 

تاریخچه‌ی استفاده از فاضلاب‌رو به زمان ایران و روم باستان باز می‌گردد. از این سیستم‌ها برای انتقال رواناب حاصل از بارندگی‌های شدید در مناطق شهری و محافظت از شهرها در برابر جاری شدن سیل استفاده می‌شده است. قدیمی‌ترین کانالیزاسیون را می‌توان در آثار تمدن هندیان مشاهده نمود. در این آثار که تاریخ آن‌ها به حدود چندین هزار سال پیش نسبت داده می‌شود، باقیمانده فاضلاب‌روهایی با دیواره آجری و ‌‌یا سفالی برای هدایت فاضلاب‌های خانگی دیده شده است. در اورشلیم آثار کانال‌های هدایت فاضلاب به بیرون شهر و جمع‌آوری آن در دریاچه‌های فاضلاب و حتی استفاده از فاضلاب به عنوان کود در کشاورزی دیده شده است که تاریخ ایجاد آن به حدود 3000 سال پیش می‌رسد]7[.

تا حدود ‌‌یک صد سال پیش گنداب‌روها و به ویژه کانال‌های فرعی فاضلاب به صورت روباز ساخته می‌شدند. در قرن‌های 16 و 17 سیستم‌های زهکشی در اروپا و آمریکا شروع به رشد کرد. امروزه تخلیه زباله به این زهکش‌ها ممنوع شده است.


اشتراک بگذارید:

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 6,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file215_1732353_4579.zip578.4k

پرفروش ترین محصولات