دانلود مستقیم فایل
پشتیبانی

اطلاعیه فروشگاه

در صورت داشتن هرگونه سوال راهنمایی و پشتیبانی میتوانید با ایمیل sellfile2016@gmail.com در تماس باشید

تعهد سازماني

تعهد سازماني

دانلود ادبیات تحقیق و مبانی نظری تعهد سازماني

 

فرمت: ورد قابل ویرایش

تعداد صفحات: 53

همراه با رفرنس نویسی داخل متن و پاورقی

منابع کامل

 

 

تعهد سازماني[1]

آيا شما هرگز بعضي از افراد را شناخته ايد که کارشان را دوست دارند ولي از سازماني که در آن کار ميکنند متنفر هستند و يابرعکس .اگر شما با افرادي از هر دونوع مواجه شده ايد مسلماً از اين حقيقت آگاه مي شويد که احساس مثبت و منفي درباره شغل تنها قسمتي از کل ديدگاه يک فرد نسبت به کارش مي باشد و علاوه بر آن يک شخص احساس مثبت يا منفي نسبت به کل سازمان نيز خواهد داشت .

به چنين نگرشي معمولاً تعهد سازماني مي گويند و منعکس کننده اين است که تا چه حدي يک فرد با سازمانش شناخته مي شود و بهآن تعلق دارد به عبارت ديگر حالتي که فرد شغل خاصي را در سازمان به خود نسبت دهد سازمان را معرف خود مي داند .(رابينز ، 1375، 285)

در ارتباط با تعهد سازماني مطالعات گسترده اي صورت گرفته است که عمده نتايجي که مي توان از آن استنتاج نمود اين است که :

 

  • به طور کلي منتج به نتايج مطلوب سازماني همچون عملکرد بالاتر ، ترک خدمت کمتر و غيبت کمتر خواهد شد که تحقيقات متعددي نيز صحت آن را تاييد نموده است .
  • در رفتار سازماني ، با عناوين گوناگوني ، انواع وسيعي از تعاريف و مقياس هاي اندازه گيري براي تعهد سازماني وجود دارد اما به عنوان يک نگرش ، تعهد سازماني اغلب چنين تعريف شده است :
  1. ميل قوي به ماندن در عضويت يک سازمان
  2. تمايل به تلاش زياد براي سازمان
  3. ايمان قطعي و پذيرش ارزشها و اهداف سازمان

به عبارت ديگر تعهد سازماني يک نگرش درباره وفاداري کارکنان به سازمان است و يک فرايند مستمر مي باشد که از طريق آن اعضاي سازمان علاقه شان را به سازمان موفقيت و کارايي پيوسته آن نشان
مي دهند .(مقيمي ، 1377 ،391)

 

 

تعاريف و مفاهيم تعهدسازماني

مفهوم تعهد سازماني براي اولين بار توسط وايت مورد بررسي و مطالعه قرار گرفت و سپس به وسيله بسياري از محققان از جمله پورتر ، موداي ، استيرز ، آلن و مي ير ، بيکر توسعه داده شد. (Demiray&Curabay,2008,39)

تعهد به افراد قدرت مي دهد و رفتارهايشان را باتوجه به شرايط مختلف تثبيت مي کند لذا مي توان گفت که تعهد سبب نوعي وابستگي اجتماعي و رواني افراد به بعضي اشخاص و يا اشيا در زندگي اجتماعي مي شود (Liou,2008,118)

در فرهنگ لغت وبستر کلمه Commit و يا Commitment به وفاي به عهد به چيزي و يا فردي معني شده اشت .تعهد تمايل بکارگيري تلاش قابل توجهي را براي بهبود سازمان و پذيرش ارزشها و اهداف آن ايجاد کرده (اينگرسول و همکاران ، 2000) و براساس نظريات انگل و پري[2] (1983)  و همچنين ماتاز [3] (1988)تحت تاثير عوامل فردي و سازماني واقع مي شود.

براساس نظريه کليپ تعهد سازماني مبين رفتار افراد در جهت ارزشها و اهداف سازمان بر اساس انتظارات هنچاري و قانوني سازمانها از اعضايشان مي باشد. (Demiray&Curabay,2008,140)

وينر[4] (1982) معتقد است تعهد سازماني باعث مي شود که يک شخص جهت کمال سازمانش پافشاري فداکاري نموده و بيانگر نوعي شيفتگي و تمايل افراد به سازمان مي باشد. (Liou,2008,118)

تعهد سازماني عبارت است از نوعي نگرش که در آينده زندگي کاري و کيفيت ارتباط بين يک کارمند و يک سازمان تاثير مي گذارد (Vakola & Nikolaou,2005,168)

به نظر رابينز[5] تعهد سازماني عبارت است از حالتي که فرد به واسطه عضويت درآن سازمان خود را معرفي نمايد و آرزو کند در عضويت آن سازمان باقي بماند . به عبارت ديگر تعهد سازماني يک نگرش درباره وفاداري کارکنان به سازمان و يک فرايند مستمر است که به واسطه مشارکت افراد در تصميمات سازماني ، توجه افراد به سازمان و موفقيت و رفاه سازمان را مي رساند .

تعهد سازماني عبارت است از ارتباط قوي بين يک شخص با يک سازمان منحصر به فرد جهت شناسايي خود. (Mowday & Steers & Porter ,1979,224)

شلدون [6]تعهد سازماني را چنين تعريف مي کند :" نگرش يا جهت گيري که هويت فرد را به سازمان مرتبط و يا وابسته مي کند ." (ساروقي ، 1375 ، 66-65).

گريفين [7] (1999) تعهد سازماني را ديدگاهي دانسته که ميزان تطابق و تعلق فرد را به سازمان منعکس مي کند .(پازارگادي و جهانگير ، 1385 ، 5).

با مروري بر تعاريف ارائه شده ، مشاهده مي شود که اکثر قريب به اتفاق انديشمندان بر تعهد به عنوان نوعي نگرش و رفتار که ناشي از تعلق خاطر و وابستگي و وفاداري با سازمان مي باشد نام برده اند ، لذا    مي توان گفت تعلق سازماني نوعي نگرش و رفتار بوده که شخص با انجام آن سعي مي کند ضمن انتساب خود به سازمان خاص ، به عنوان عضوي وفادار تمام تلاش خود را در جهت تحقق اهداف آن سازمان به کار گيرد .

 

اهميت تعهد سازماني

اهميت و ضرورت پرداختن يک سازمان به تعهد سازماني و افزايش سطح اين تعهد را مي توان در موارد زير خلاصه نمود : (Steers & Porter ,1983,290)

بايد توجه داشت که تعهد سازماني يک مفهوم جديد بوده و به طور کلي با وابستگي و رضايت شغلي تفاوت دارد .براي مثال پرستاران ممکن است کاري را که انجام مي دهند دوست داشته باشند ولي از بيمارستاني که درآن کار مي کنند ناراضي باشند که درآن صورت آنها شغل هاي مشابهي را در محيط هاي مشابه ديگر جستجو خواهند کرد يا بالعکس پيشخدمت هاي رستورانها ممکن است ، احساس مثبتي از محيط کارخود داشته باشند ، اما از انتظار کشيدن در سرميزها يا به طور کلي همان شغلشان متنفر باشند.

ضمناً همانطور که تحقيقات نشان داده است ، تعهد سازماني با پيامدهايي از قبيل رضايت شغلي، حضور، رفتارسازماني فرا اجتماعي و عملکرد شغلي رابطه مثبت و با تمايل به ترک شغل رابطه منفي دارد . (فرهنگي و حسين زاده ، 1384 ، 14).

درک و ارتقا تعهد سازماني مي تواند به عنوان عامل اصلي و ضروري در راستاي بالابردن ميزان کارايي و اثربخشي به کار گرفته شود (Griffin & Hepburn ,2005,612)


[1] Commitment

[2] Angel & Perry

[3] Mottaz

[4] Weiner

[5] Rabinz

[6] Sheldon

[7]  Greffin


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 5,000 تومان

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file13_1789728_3123.zip118.1k

پرفروش ترین محصولات