دانلود مستقیم فایل
پشتیبانی

اطلاعیه فروشگاه

در صورت داشتن هرگونه سوال راهنمایی و پشتیبانی میتوانید با ایمیل sellfile2016@gmail.com در تماس باشید

برنامه ریزی منابع سازمان

برنامه ریزی منابع سازمان

 

دانلود ادبیات تحقیق و مبانی نظری برنامه ریزی منابع سازمان

فرمت: ورد قابل ویرایش

تعداد صفحات: 35

همراه با رفرنس نویسی داخل متن و پاورقی

منابع کامل

 

تعریف سیستم­های ERP

  1. برنامه­ریزی منابع سازمان، یک نرم­افزار جامع سیستم مدیریت کسب­وکار می­باشد که همه فعالیت­ها، فرآیندها و اطلاعات را بین دپارتمان­های مختلف یکپارچه می­کند.(صالح شطاط، 2012)[1]
  2. برنامه­ریزی منابع سازمان يك سيستم اطلاعاتي قابل تغيير و تنظيم است كه تمام قسمت­هاي مختلف و اطلاعات و فرآيند­هاي شركت را يكپارچه مي‌كند.(کومار و هیلزگرسبرگ، 2000)[2]
  3. انجمن کنترل تولید و موجودی­آمریکا[3]، برنامه­ریزی منابع سازمان را به صورت زیر تعریف می کند:

روشی برای برنامه­ریزی وکنترل موثر تمامی منابع مورد نیاز برای دریافت، تولید، ارسال و پاسخگویی به نیازهای مشتریان در شرکت­های تولیدی، توزیعی و خدماتی می­باشد.

 

  1. برنامه ریزی منابع سازمان يك راه حل مبتني بر فناوري اطلاعات است كه تمام منابع سازمان را توسط يك سيستم به هم پيوسته با سرعت، دقت و كيفيت بالا در كنترل مديران سطوح مختلف سازمان قرار مي­دهد تا بطور مناسب فرآيند برنامه­ريزي و عمليات سازمان را مديريت نمايند.(توماس و همکاران، 2001)[4]
  2. برنامه ریزی منابع سازمان یک پایگاه داده، یک برنامه کاربردی و یک واسطه یکپارچه در تمامی سازمان است. (تادجه، 1998)
  3. برنامه ریزی منابع سازمان سیستم­های مبنی بر کامپیوتر هستند که برای پردازش تراکنش­های سازمان طراحی شده اند و هدف آن­ها تسهیل برنامه­ریزی، تولید و پاسخگویی به موقع به مشتریان در محیطی یکپارچه است. (اولئوی، 2001)
  4. سیستم برنامه ریزی منابع سازمان ابزاری است جهت گردآوری و یکپارچه سازی کلیه اطلاعات و مهارت­های مدیریتی که برای کل سازمان، در یک بانک اطلاعاتی واحد، از امور مالی گرفته تا منابع انسانی، با توجه به عناصر زنجیره­تأمین و اتصال تولید به خرید و فروش، ارائه می شود.(حبشی و برچت، 2005)[5]
  5. برنامه ریزی منابع سازمان از طریق یک یکپارچه­­سازی، دستیابی به سیستم برنامه­ریزی برای پوشش کل سازمان و ارزیابی برای توسعه محصول تا دستیابی به برتری کامل سازمان را توسعه داده است. (مابرت، 2000)
  6. برنامه­ریزی منابع سازمان را می توان چنین تعریف کرد: مجموعه ای از برنامه­های کاربردی در یک بسته نرم­افزاری که فرآیند­های اصلی کسب­وکار در یک سازمان یکپارچه می سازند. چنین مکانیزمی باعث تسهیل جریان اطلاعاتی، استفاده نمودن فرآیندها، پیوستگی اطلاعات عملیاتی، کاهش موجودی و یکپارچه­سازی اطلاعات مالی و سفارش مشتری می گردد. در عین حال با استفاده از این سیستم برنامه­ریزی، سازمان­ها می­توانند به کاربردهای پیشرفته سازمانی همچون مدیریت ارتباط با مشتری مدیریت ارتباط با مشتری[6]، مدیریت زنجیره تأمین، تدارکات الکترونیکی و ... دست پیدا کنند. (غلامعلی نژاد، ایرانی،1389)

به صورت کلی، برنامه ریزی منابع سازمان سيستم جامعی است كه سعي در مديريت موثرتر تمام منابع و يكپارچه‌سازي کلیه وظايف و بخش­هاي موجود دريك سازمان (با استفاده ازيك سيستم كامپيوتري واحد) را دارد كه بتواند نيازهاي خاص و ويژه اين بخش­ها را برآورده سازد. اين كار با استفاده از يك نرم افزار كامپيوتري انجام مي‌شود كه بوسيله يك پتیگاه داده واحد، امكان به اشتراك‌گذاري اطلاعات و ارتباط بخش­هاي مختلف را با يكديگر برقرار مي‌سازد. اين نرم‌افزار از تعدادي ماژول نرم افزاري تشكيل شده كه هر يك، بخشي از وظايف موجود در شركت را بر عهده دارند. اغلب نرم افزارهاي برنامه ریزی منابع سازمان آنقدر منعطف هستند كه شركت هاي­خريدار قادر هستند تعدادی ازماژول­هاي مورد نياز ويا همه آن­هارا نصب و بكارگيری کنند.

سیر تکاملی برنامه ریزی منابع سازمان

در اواخر دهه ۷۰ میلادی مفهوم برنامه‌ریزی مواد موردنیاز معرفی و توسط­شرکت IBM پیاده‌ سازی و توسعه پیدا کرد. مهم ترین عیب این سیستم‌­ها، امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری گران ‌قیمتی بود که بعضاً در مراکز دانشگاهی و یا نظامی مستقر بودند.

سازمان­ها در استقرار برنامه‌ریزی مواد موردنیاز  [7]با مشکلات زیادی مواجه بودند. از طرف دیگر، این سیستم ارتباط بین تولید و استراتژی‌های رقابتی سازمان را چندان مد نظر قرار نمی‌داد و ظرفیت­های تولیدی سازمان در این سیستم لحاظ نمی‌شد.(صالح شطاط، 2012)

در فاصله سال های 1980 و 1990 میلادی، با توسعه و گسترش برنامه­ریزی مواد مورد نیاز، مفهوم برنامه ریزی منابع ساخت و تولید [8] ارائه گردید. در اوایل همین دهه نیز سیستم­های برنامه­ریزی توزیع که مستقل از برنامه ریزی منابع ساخت عمل می­کردند وارد این سیستم شده و عملاً مشکل عدم ارتباط این دو سیستم با یکدیگر مرتفع گردید.

پس از بکارگیری برنامه ریزی منابع ساخت و گسترش آن در تمام عرصه‌های تولیدی، خدماتی، تجاری، توزیعی و غیره و همچنین اضافه‌ نمودن سیستم‌های پشتیبان تصمیم[9] به آن ها، سیستم برنامه ریزی منابع سازمان ارائه شد. با ظهور برنامه ریزی منابع سازمان در حوزه تولید، تمامی سیستم‌های تولیدی تحت پوشش قرار گرفتند. بخش‌ها، فرآیند ها و وظایف مختلفی از جمله کنترل کیفیت، نگهداری و تعمیرات، حسابداری و مالی به سیستم‌های تولیدی متصل شده و برنامه ریزی منابع سازمان به عنوان حد فاصل سیستم‌های مدیریت زنجیره­تأمین و مدیریت ارتباط با مشتری[10] مطرح‌گردید. این سیستم بیش از آنکه عنوان جدیدی برای برنامه­ریزی منابع ساخت باشد، به عنوان سطح بعدی در سطوح تکاملی سیستم­های کامپیوتری طراحی شده است و برای پشتیبانی از عملیات سازمان، گزینه مطرحی است.(براتچ 2001)[11]

با گسترش اینترنت، فناوری برنامه ریزی منابع سازمان منطبق با محیط اینترنت ارائه گردید و در نتیجه تبادل الکترونیکی داده ها[12]  و برنامه ریزی منابع سازمان با یکدیگر پیوند خوردند و اینترنت به عنوان جزیی تفکیک‌ناپذیر از برنامه ریزی منابع سازمان محسوب و تحت وب توسعه یافت. همچنین فناوری چند لایه‌ای در معماری سیستم اطلاعاتی در محیط اینترنت در نظر گرفته شد.

  در واقع برنامه ریزی منابع سازمان نتیجه ۴۰ سال تجربه، سعی و خطا است و به دلیل بهبود مستمر در تکنیک‌های موجود در مدیریت سازمان­ها و رشد سریع فناوری اطلاعات، برنامه ریزی منابع سازمان نیز همراه آن رشد کرده و روند تکاملی خود را طی نموده است. بنابراین مفاهیم بنیادی بسیار قوی (که در سالیان متمادی شکل گرفته‌اند) زیرساختارهای سیستم‌های برنامه ریزی منابع سازمان را تشکیل می­دهند.( ieir-erp.persianblog،1391)

می‌توان سیر تکاملی و تدریجی برنامه­ریزی منابع سازمان را در چهار مرحله به صورت زیر خلاصه کرد: (آدیساک،2008)[13]

مرحله اول: یکپارچگی تولید

مرحله دوم: یکپارچگی سازمان

مرحله سوم: یکپارچگی بر مبنای مشتری‌­مداری

مرحله چهارم: یکپارچگی بین سازمانی

قبل از پرداختن به برنامه ریزی منابع سازمان  لازم است شناختي مختصر از سيستم هاي قبل از آن كه پايه و اساس برنامه ریزی منابع سازمان بر آن ها استوار است بپردازيم. در كل برنامه ریزی منابع مواد نیاز,برنامه ریزی منابع ساخت و برنامه ریزی منابع سازمان در رده سيستم­هاي برنامه­ريزي طبقه‌بندي مي‌شوند.


[1] Ahmad Saleh Shatat

[2].Kummar & Hilsgersberg

[3] Production and Inventory Control Society of America

 

[4].Tomas et al.

[5].Habashi & Berchet

[6] Costumer Relationship Management

[7] Material Resource Planning

[8] Manufacturing Resource Planning

[9] Decision support system

[10] Customer relationship Management

[11] Broatch

[12] Electronic Data Interchange

[13] Adisak


اشتراک بگذارید:

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 5,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file291_1792173_7294.zip101.9k

پرفروش ترین محصولات