دانلود مستقیم فایل
پشتیبانی

اطلاعیه فروشگاه

در صورت داشتن هرگونه سوال راهنمایی و پشتیبانی میتوانید با ایمیل sellfile2016@gmail.com در تماس باشید

مدیریت دانش و عملکرد شغلی کارکنان

مدیریت دانش و عملکرد شغلی کارکنان

دانلود ادبیات تحقیق و مبانی نظری رابطه مدیریت دانش و عملکرد شغلی کارکنان

 

فرمت: ورد قابل ویرایش

تعداد صفحات: 68

همراه با رفرنس نویسی داخل متن و پاورقی

منابع کامل

 

مدیریت دانش

تعاريف دانش و انواع آن

دانش تنها منبعی است که با بکارگیری افزایش می یابد مدیران حرفه ای دانش بخاطر رشد انفجاری دانش، طول عمر کوتاه آن و ماهیت روز افزون و دانش محور همه فرآیندهای مدیریتی با تقاضای فوق العاده مواجه اند. شما بایستی سریعا عمل کنید اگر درنگ کنید تا زمانی که تلاشهای رقبای شما در زمینه مدیریت دانش به بار بنشیند آنگاه ممکن است که رسیدن به رقبا دیگر خیلی دیر باشد (حسینی خواه ، 1385 ، 12).

تاکنون اجماعی در مورد ماهیت دانش حاصل نشده است. در تاریخ تفکر بشری نیز چنین اجماعی وجود ندارد (جونز ، 1952). خلاصه ای از تعاریف ارائه شده به وسیله نویسندگان و محققان مدیریت دانش در اینجا مطرح می­شود.

دانش عبارت است از :

  • « اعتقاد درست توجیه شده »: این تعریفی است که بسیاری از فیلسوفان به ویژه فیلسوفانی که معتقدند ادعای دانش به وسیله واقعیت توجیه میشود (گلدمن 1991) نونکا و تاکیوچی (58، 1995) نیز این تعریف را پذیرفته اند.
  • «اطلاعات در یک بستر »: این تعریف ریشه در معرفت شناسی عقل گرای کارتزین دارد. در این دیدگاه ادعای دانش زمانی معتبر است که در چارچوب بزرگتر دانش بر قرار سازد ( آن ، 1970 ) دیدگاه عقل گرا میگوید: که دانش اطلاعات در یک بستر است و این بستر مشخص است که اطلاعات ناشی از یک ایده را به عنوان دانشی که باید با سیستم قیاسی بزرگتری که در آن قرار میگیرد تعدیل کند (جعفر نژاد، سفیری، 1387 ، 21 -22 ).

فرهنگ لغت وبستر (2000) دانش را واقعیت یا حالت دانستن بعضی چیزها  یا مهارت هایی که به وسیله تجربه یا تداعی حاصل می شود؛ تعریف کرده است یا مجموعه مدل هایی که ویژگی ها و رفتارها را در یک قلمرو مشخص توصیف میکند و ممکن است در مغز اشخاص یا در فرآیند های تولید و اسناد موجود باشند.

پولانی و کانتر ( 1962 ، 1999) دانش را قدرت اقدام و اخذ تصمیمات ارزش آفرین تعریف کرده­اند (عدلی ، 1384، 8 ).

 از نظر ولف دانش، اطلاعات کاربردی و سازمان بندی شده برای حل مسایل است.

تورین دانش را اطلاعاتی سازماندهی و تجزیه و تحلیل شده میداند که میتواند قابل درک و نیز کاربردی برای حل مسئله و تصمیم­گیری باشد.

از نظر بروکینگ دانش سازمانی، اجتماعی از سرمایه­های متمرکز انسانی، سرمایه­های استعدادهای فکری و سرمایه های ساختار میباشد (عالم تبریز و محمد رحیمی ، 1387 ، 48 49 ).

  • « دانش فهمی مبتنی بر تجربه است»: این دیدگاه هسته مرکزی پراگماتیستی مدرن و دیدگاه های نظیر آن است.(جیمز ، 1907) این تعریف استانداردی است که در لغت نامه های انگلیسی یافت میشود. از آنجا که به فهم اشاره دارد به وضوح تعریفی از دانش را ارائه می دهد که بر اعتقاد متمرکز است (جعفر نژاد و سفیری ، 1387 ،  22 ).

اساسی ترین تعریف دانش این است که صرفا از اعمال بالقوه و علایمی که به آنها اشاره میکند تشکیل شده است این تعریف دیگری است که از پراگماتیسم ناشی شده و مخصوصا نتیجه کار پیرس تعریف مشابه ارائه شده دیگر به این صورت است «دانش کنش اجتماعی است » که به وسیله رالف استیسی (1996) ارائه شده است.

«دانش ظرفیت انجام اثر بخش اقدام است» این تعریفی است که به وسیله انجمن حوزه یادگیری سازمانی مورد توجه قرار گرفته است(Argyris, 1993, 2-3) .

یکی از اولین تقسیم بندی ها در مورد دانش در سال 1948 و توسط پولانی ارائه شد وی دانش را به دو دسته دانش ضمنی[1] و دانش آشکار[2] تقسیم­بندی نمود دانش صریح یا آشکار دانشی است­ که قابلیت کدگذاری دارد و میتوان آن را به صورت مکتوب یا مستند بیان نمود (شریف زاده و بودلایی، 1387، 16).

دانش ضمنی دانشی است ابزاری برای مدیریت یا بهبود آنچه در کانون توجه قرار دارد بنا به گفته اسویبی هر نوع دانش یا ضمنی است یا ریشه در دانش ضمنی دارد ( لطیفی ، 1383 ، 17). دانش ضمنی دانشی شخصی است که به سختی میتوان آن را مستند و کد گذاری نمود این نوع از دانش بیشتر ناشی از تجارب و مهارت های کارکنان است (شریف زاده و بودلایی ، 1387 ،  16).

هرم دانش

نظريه­پردازان و دست­اندكاران مديريت دانش، به طور معمول بحث دربارة دانش چيست را با هرم دانش باز مي­كنند و جهان دانش را به صورت هرمي شامل داده­هاي مراوده­اي خام در سطح پايين تا فرزانگي در رأس آن به تصوير مي­كشند برخي اختلاف نظرها در بين طرفهاي گوناگون در خصوص جزئيات وجود دارد ولي در كل، وفاق عمومي در خصوص حركت و تركيب كلي هرم دانش وجود دارد (شكل 2-1)

داده­هاي مراوده­اي خام و داده­هاي ضمني در قاعده زيرين هرم دانش جاي دارند داده­هاي   مراوده­اي در پايگاههاي داده­ها و ساير انبارهاي داده­ها ذخيره  شده به طرق مختلفي به كار مي­روند داده­هاي ضمني را بجز در ذهن افراد، نمي­توان در جايي ذخيره كرد. همه بر اين باورند كه داده­هاي اين سطح دانش نيستند و حتي اطلاعات هم تلقي نمي­شوند در حقيقت اين داده­ها اصلاً اطلاعات زيادي را ارائه نمي­دهند؛ زيرا فقط بخشي از مراوده و تعامل را تحت پوشش قرار مي­دهند در بهترين حالت اين داده­ها تكه­هاي كوچك يك معما هستند (عالم تبریز و محمد رحيمي، 1387، 74). داده­هاي مراوده­اي نوعاً يك صورت ساده الفبا شمار- اعداد و كلمات يا به طور ساده رشته­هاي متن- به خود مي­گيرند.


[1] - Tacit knowledge

[2] - Explicit knowledge


اشتراک بگذارید:

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 7,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file439_1793558_4292.zip196.4k

پرفروش ترین محصولات