دانلود مستقیم فایل

بهره وری و تقسیم سود

بهره وری و تقسیم سود

دانلود ادبیات تحقیق و مبانی نظری بهره وری و تقسیم سود

 

فرمت: ورد قابل ویرایش

تعداد صفحات: 52

همراه با رفرنس نویسی داخل متن و پاورقی

منابع کامل

 

 

بهره­وری و تعاریف آن

بهره­وری معادل واژه­ی (P)[1] است که به‌عنوان یک واژه­ی انگلیسی به معنای قدرت تولید و باروری است. بهره­وری در ادبیات اقتصادی از سابقه­ی دیرینه­ای برخوردار است.

این­ واژه برای اولین بار در نوشته­ها و عقاید اندیشمندان اقتصادی مکتب مرکانتلیست­ها (سوداگران) مطرح شد و سپس در مکاتبی مانند، فیزیوکرات­ها و کلاسیک­ها به آن اشاره شده است. برای مثال مرکانتلیست­ها کار تجارت و کار در معدن را مولد می­دانستند و معتقد بودند این نوع مشاغل، نسبت به دیگر مشاغل موجود در جامعه دارای بهره­وری و مولدیت بیشتری در تولید ثروت ملی و افزایش آن داشته­اند و یا فیزیوکرات­ها معتقد بودند که کار کشاورزی مولد ثروت است و بهره­وری قدرت تولید کشاورزی را حائز اهمیت می­شمردند (تقی نژاد عمران، وحید، 1391).


[1] .Productivity

اهمیت بهره­وری

در جهان امروز بهره­وری تقریبا مترادف با پیشرفت می­باشد. استاندارد زندگی در یک جامعه به درجه­ای از تأمین حداقل نیازهای جامعه بستگی دارد. به‌عبارت‌دیگر مقدار و کیفیت غذا، پوشاک، مسکن، آموزش و امنیت اجتماعی، استاندارد زندگی را تعیین می­کند. برای ارتقای استاندارد زندگی باید غذا، پوشاک، مسکن و ... بیشتر تولید شود. افزایش مقدار تولید کالاها و خدمات می­تواند از طریق افزایش نهاده­های نیروی کار و سرمایه صورت پذیرد و یا اینکه از منابع موجود به‌صورت کاراتر استفاده به عمل آید. منابع یک کشور عموما محدود می­باشد. بنابراین بهره­وری بیشتر یک ضرورت برای ارتقای استاندارد زندگی یک ملت می­باشد. بهره­وری بیشتر موجب رشد اقتصادی و توسعه اجتماعی می­شود. با بهبود بهره­وری شاغلان به دستمزد بیشتر و شرایط کاری مناسب­تر دست خواهند یافت، در عین حال فرصت­های شغلی بیشتری تولید خواهد شد. بهره­وری بالاتر از یک سو موجب کاهش قیمت­ها شده و از سوی دیگر سود سهامداران را افزایش می‌دهد. به هر حال در یک کشور در حال توسعه­ای مانند ایران بدون ارتقای بهره­­وری نمی­توان مشکل بیکاری را بر­طرف نمود.

برای بهره­وری بالاتر باید ضایعات به هر شکلی که وجود دارد، از قبیل ضایعات در مواد، ماشین­آلات، زمان، نیروی انسانی، فضا و دیگر اشکال آن شناسایی و حذف شود. فرآیندهایی که موجب ایجاد ارزش‌افزوده نمی­شوند باید شناسایی و از چرخه تولید کنار گذارده شوند. ( ولی زاده زنوز، پروین، 1384)

  • سطوح بهره­وری

بهره­وری در سطوح مختلف موردبررسی قرار می­گیرد. بسته به نوع تحلیل و اهداف مورد انتظار یک تحقیق، سطح موردنظر انتخاب و مطالعات انجام می­شود. بالاترین سطح بررسی سطح بین المللی و کوچکترین سطح آن که در نظام اجتماعی موردبررسی قرار گیرد بهره­وری فردی می­باشد. (شکری، سید عباس، 1389)

الف-بهره­وری در سطح بین الملل:

بررسی بهره­وری در سطح جهانی مقوله­ای است که از دیر باز موردتوجه دانشمندان بوده است. امروزه علاوه بر بهره­وری نیروی کار، شاخص­های دیگری درباره بهره­وری انرژی، تکنولوژی مدیریت و ... در سطح بین المللی موردتوجه قرارگرفته است. اقتصاددانان در توسعه و اندازه­گیری بهره­وری در سطح بین المللی و مقایسه کشور­ها با یکدیگر بیشترین سهم را داشته­اند. هم اکنون دو مؤسسه معتبر تحقیقات جهانی به نام­های مؤسسه بین المللی مدیریت[1] و مؤسسه بازار جهان اقتصاد[2] که در کشور سویس مستقر می­باشند. تعداد قابل ملاحظه­ای ملاک را جهت مقایسه رقابت­پذیری برخی از کشورهای جهان که سهمی از تجارت جهانی را در اختیار دارند اندازه­گیری کرده و با محاسبه یک شاخص ترکیبی به نام رقابت­پذیری، توان رقابتی کشورهای جامعه موردمطالعه را محاسبه و آن‌ها را از این منظر رتبه­بندی می­کنند. در سال­های اخیر نیز سازمان بهره­وری آسیایی[3] دراین‌ارتباط پروژه­ای را تعریف و در سطح کشورهای عضو به مرحله اجرا درآورده است.


[1] . International Institute

[2] . Development World for Management & Economic froum

[3] . Asian Produactivity Organization

 

 


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 6,000 تومان
عملیات پرداخت با همکاری بانک انجام می شود
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file470_1794294_5639.zip165.2k

پرفروش ترین محصولات