دانلود مستقیم فایل
پشتیبانی

اطلاعیه فروشگاه

در صورت داشتن هرگونه سوال راهنمایی و پشتیبانی میتوانید با ایمیل sellfile2016@gmail.com در تماس باشید

مسکن و طراحی مسکن مطلوب

مسکن و طراحی مسکن مطلوب

دانلود ادبیات تحقیق و مبانی نظری مسکن و طراحی مسکن مطلوب

 

فرمت: ورد قابل ویرایش

تعداد صفحات: 75

همراه با رفرنس نویسی داخل متن و پاورقی

منابع کامل

 

 

مفاهيم و تعاريف مسکن

    مسكن بعنوان يك مكان فيزيكي، سرپناه اوليه و اساسي خانوار به حـساب مـي آيـد. در ايـن سـرپناه برخـي از نيازهاي اوليه خانوار يا فرد همچون خواب، اسـتراحت، حفاظت در برابر شرايط جوي و خلاصه شرايط زيست در مقابل طبيعت تأمين مـي شـود (اهـري و ديگـران، 1367).

     مقوله مسكن علاوه بر ساخت فيزيكي كه يك خانواده به عنوان سـر پنـاه مـورد اسـتفاده قـرار ميدهد، كل محيط مسكوني را نيز در بر مي گيرد كـه شامل كليه خدمات و تأسيسات اجتماعي و تسهيلات عمومي ضروري مورد نياز براي بهزيستي خـانواده و طرح هاي اشتغال، آمـوزش و بهداشتی افـراد اسـت. در واقع تعریف و مفهوم عام مسکن یک واحد مسکونی نیست بلکه کل محیط مسکونی را شامل می شود(مخبر،1363).        

     به عبارتی مسکن تنها یک ساختار نیست بلکه نهادی است که برای پاسخگویی به مجموعه ای پچیده از اهداف ایجاد می شود. از سوی دیگر مسکن پدیده ای اجتماعی است و انتظام و نوع فضاها و همچنین فرم ظاهری آن از عوامل فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی تأثیر می پذیرد. هدف اصلی مسکن به وجود آوردن محیطی سازگار و منطبق بر روش زندگی انسان است. علاوه بر تأمین نیازهای فردی، مسکن باید قادر به برآورده ساختن نیازهای اجتماعی انسان نیز باشد. (پوردیهیمی، 1382).    

     در دومين اجـلاس اسـكان بـشر (1996) كه در استانبول برگزار شـد مـسكن مناسـب چنين تعريف شده است: سر پناه مناسب تنها به معناي وجود يـك سـقف بالاي سر هر شخص نيـست، سـرپناه مناسـب يعنـي آســايش مناســب، امنيــت مالكيــت، پايــداري و دوام سازهاي، روشنايي، تهويه و سيستم گرمـايي مناسـب، زيــر ســاختهــاي اوليــه مناســب از قبيــل آبرســاني، بهداشت و آموزش، دفع زباله، كيفيت مناسب زيست محيطي، عوامل بهداشـتي مناسـب،  مكـان مناسـب و قابل دسترسي از نظر كار و تسهيلات اوليه است كـه همه اين موارد بايد با توجه به استطاعت مـالي مـردم تأمين شود. (دفتر اقتصاد مسکن، 1375) .

2-2-مسكن و انسان

زندگى خانوادگى كه در گذشته به صورت گسترده در طى صدها سال در جوامع سنتى ادامه داشته تحت تاثير ايجابات زندگى صنعتى شهرى دستخوش تغيير گرديد. در اين دوران خانواده اى پديد آمد مركب از پدر، مادر و تعدادى فرزند، كه اصطلاحاً خانواده هسته اى ناميده شده و از حياتى متفاوت از خانواده گسترده گذشته برخوردار گشت (ممتاز، 1379) و الگوى مسكن او متاثر از شرايط جديد متفاوت گرديد. (پورديهيمى، 1382). بدين ترتيب انسان درحركت از جامعه ييشا صنعتى به يک جامعه پیسا صنعتى به ناچار شكل جديدی از خانواده را تجربه كرد كه مسكن به عنوان نماد و آئينه تمام نماى اين تغييرات ، بايد توان پذيرش و سامان دهى تغييرات به وجود آمده را داشته باشد(پورديهيمى، 1391).

در اين دوران معماران تعاريف مختلفى از انسان و مسكن را مطرح كردند، و نياز انسان ها در محيط زندگى را به سبب داشتن اندام يكسان و حركات مشابه يكسان مى دانستند، هم چنين عقيده داشتند كه رفتارهاى اجتماعى انسان ها با رشد آنها تكامل پيدا كرده و طبقات اجتماعى شان را مشخص مى نمايد. در اين ديدگاه عملكردها و نيازها، الگوى مشخصى را به، جود مى آورند كه يک خانه را براى همه ملت ها و تمامى اقليم ها پيشنهاد مى كند (همان، 1391).

(Lang,1994) در دهه 0 93 1 ميلادى كشور تازه تاسيس اتحاد جماهير شوروى مسكن را بر اساس تئورى ارائه شده توسط نظريه پردازان حزب كمونيست تعريف نمودند، و تعاريفى كه از نيازهاى انسان ارائه دادند منجر به مسكن اشتراكى در اتحاد جماهير شوروى گرديد. بايد اذعان داشت كه مسكن مقوله ای پيچيده است، و انواع متعددى دارد و درغالب يک تعريف نمى گنجد، اما مى توان اظهار داشت كه مسكن بايد نيازهاى انسان را بر آورده نمايد.

اما مسكن پيوستگى نزديكى با كيفيت هاى زندگى او مانند امنيت، تعامل با انسان هاى ديگر يا گاهى جلوگيرى از نفوذ برخى افراد يا گروه های خاصى به درون زندگى خصوصى آن ها نيز پيدا مى كند، زيرا مسكن در مقايسه با ديگر محيط ها، محيط زندگى دائمى اوست، انسان بيشترين زمان زندگى خود را در آن سپرى مى كند، و بيشترين وابستگى را به آن پيدا مى كنده از سوی ديگر مفهوم مسكن علاوه بر محدوده فيزيكى واحد مسكونى كل محيط مسكونى را در بر مى گيرد كه، شامل كليه خدمات و تسهيلات ضرورى مورد نياز برای خانواده مانند: اشتغال ، آموزش، خريد ، بهداشت و تفريح نيز مى گردد. در واقع تعريف و مفهوم عام مسكن يک واحد مسكونى نيست، بلكه كل محيط مسكونى را در بر مى گيرد (پور دیهیمی، 1391).


اشتراک بگذارید:

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 6,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file489_1794348_3713.zip343k

پرفروش ترین محصولات