دانلود مستقیم فایل
پشتیبانی

اطلاعیه فروشگاه

در صورت داشتن هرگونه سوال راهنمایی و پشتیبانی میتوانید با ایمیل sellfile2016@gmail.com در تماس باشید

جهانگردی

جهانگردی

دانلود ادبیات تحقیق و مبانی نظری جهانگردی

 

فرمت: ورد قابل ویرایش

تعداد صفحات: 43

همراه با رفرنس نویسی داخل متن و پاورقی

منابع کامل

 

 

مفاهیم جهانگردی  و سفر :

مفاهیم جهانگردی  :

جهانگردی  واژه ای است فارسی به مفهوم «جهان گردنده و آنکه دراقطار علم بسیار سفرکند» (دهخدا، 1325 -1360 ، 806،807 )

جهانگردی  در فارسی به جهان را گشتن و سیر آفاقی کردن معنی می دهد و سفرهای داخلی را دربر نمی گیرد. (الوانی، 1373 ، 114)

در زبان فارسی، کلمه سیاح درگذشته به کسانی گفته می شود که با هدف و منظوری مشخصی دست به سفر می زدند مانند ناصر خسرو این واژه درزبان فارسی تا نیمه اول قرن بیستم درمعنای فوق بکار می رفت تا واژه جهانگرد و جهانگردی  جای آنرا گرفت .(رضوانی، 1379 ، 15)

جهانگردی  ظاهرا معادل سیاحت (عربی ) توریسم (فرانسه ) است ، سیاحت درعربی به معنای زیاد سفر کردن است .

درزبان فارسی از نظر کمی ، تفاوتی میان جهانگردی  و مسافرت یا سفر وجود دارد یعنی اغلب فارسی زبانان جهانگردی  را مترادف با زیاد سفر کردن می دانند ، درحالیکه واژه (سفر و مسافرت ) به سفرهای کوتاه مدت دور یا نزدیک نیز مربوط می شود . به کار بردن واژه جهانگردی  درگفتگوی میان مردم چندان رایج نیست و بیشتر مردم ترجیح می دهند واژه های مسافرت ، سفر مسافربه کاربرند هر چند که این واژه ها ریشه عربی دارند . 

جهانگردی  عبارت است از مجموعه فعالیتهای افرادی که به مکان های خارج از محل زندگی و کار خود به قصد تفریح و استراحت انجام امور دیگر مسافرت می کنند بیش از یکسال متوالی در آن مکانها نمی مانند .(داس ویل،1378 ، 17)

تفرجگران عبارتند از : بازدید کنندگان موقتی که مدت اقامتشان در سرزمین یا کشور مورد بازدید از بیست چهار ساعت بیشتر نیست ( سفر کنند گان یا کشتی تفریحی نیز شامل این گروه می شوند .

طبق تعریف سازمان جهانگردی  ( wto) جهانگرد کسی است که به سرزمین یا کشوری غیر از جایی که اقامت دائمی دارد سفر کند و حداقل یک شب و حداکثر یکسال در آنجا بماند و دلیل عمده مسافرتش اشتغال به کاری به منظور دریافت دستمزد نیست .بنابراین جهانگردی  ویژگیهای زیر را دارد.(محلاتی، 1380 ، 4و5)

  • فعالیتی بسیار پیچیده و چند جانبه است که روابط بی شماری میان شاخه ها و رشته ها ی گوناگون فعالیتهای انسانی ایجاد می کند
  • پدیده جهانگردی و پیامدهای آن از حرکت مردم برخاسته است، پس در واقع حرکت و جا به جایی مبنای جهانگردی است
  • جهانگردی از آنجا که ترک خانه و بوم و رفتن به جایی دیگرمنشاء جهانگردی است این نوع فعالیت اصولا به فعالیتهای محل کار و اقامت دائم جهانگردکاملا تفاوت دارد .
  • توقف فرد در مقصد موقتی است و پس از مدتی به مکان همیشگی خود مراجعت می کند
  • مسافر، قصدی برای اشتغال به کار درمقصد مسافرت ندارد .

 

جهانگردی  عبارت است از مجموعه ای از فعالیتها، پدیده ها و روابطی که از مسافرت و اقامت مردم درمحلی غیر از محل اقامت دائمشان بوجود می آید و این امر تا زمانی صادق است که اقامت موقت باشد و شامل اشتغال موقت نیز نشود.

جهانگرد داخلی کسی است که از محل اقامت خود حداقل 50 مایل دور شده و برای اهدافی از قبیل امور کاری تفریح امور شخص و استراحت در محلی اقامت گزیند. مدت اقامت او می تواند کمتراز یک شب یا بیشتر باشد .سفرهای بین محل کار وسکونت دراین تعریف قرار نمی گیرد.(الوانی،  7313 ، 20)  

جهانگردی  در بردارنده مجموعه فعالیتهای است که دربخشهای تولید ، بازاریابی ، مصرف محصولات بی شماری مانند اجاره خودروها ، اتاقهای هتل ، غذا و غیره تاثیر دارد این صنعت نیازمند تحقق برنامه ریزی ، مدیریت و کنترل است (شفیع زاده، 1383 ،  )

 

 

 

2 ـ 1 ـ 2  مفاهیم سفر عباتند از :

( بقیه سپیدی روز بعد از فروشدن آفتاب و سپیدی صبح ، صلح کردن میان دو قوم و میانجی گری کردن )

( بیرون شدن از شهر خود به محل دیگر رفتن ، قطع مسافت ، راهی را بپیمایند و از محلی دور ، توجه دل به سوی تعالی )(معین، 1376، 1888)

افرادی  که با کشتی مسافرت می کنند ودربندری مسیر راه 24 ساعت می مانند(فیض بخش، 1355,4)

شاید دلیل اینکه سفر به معنای سپیدی صبح آمده است این باشد که سپیدی به مفهوم روشنی و درخشانی است که در طی سفر است که بسیاری از ناشناخته های ذهن آدمی تاریکی ها مجهولات درباره نواحی ، سرزمین ها ، طبیعت مردم ... شناخته می شود (روشنی ها ، معلومات) وانگهی ، سفر نیکی ها بدی های نهاد آدمی را روشن می سازد .

 

2 ـ 2  توریسم:

توریسم که واژه ای است فرانسوی از ریشه (تور) گرفته شده است. تور در زبان فرانسه به معنای حرکت دورانی (چرخش) عمل پیمودن ، ملی کردن پیرامون ، سیر کردن ، گردش نمودن.(محلاتی، 1380، 2)

به نظر پیر لاروس ، توریسم عمل مسافرت به منظور تفنن و لذت است و توریست کسی است که برای خشنودی خود و لذت بردن مسافرت می کند .( Larousse 1971 , 1079)

پل روبر می گوید: توریسم عمل مسافرت کردن و طی مسافت نمودن و رفتن به جایی غیر از مکان همیشگی و متعارف زندگی به منظور تفنن و لذت بردن است ( حتی اگر این کارشامل یک جابه جایی کوچک باشد یا اینکه هدف اصلی از این  جا به جایی غیر از تفنن و لذت بردن باشد) و توریست کسی است که این کار را انجام می دهد . (P.Robert .1971,1079)

گردشگری دلیل کنجکاوی یا بیکاری و برای لذت بردن و تفریح یا بالاخره به منظور ادعای اینکه (مسافرت) کرده است به مسافرت می رود .

واژه ی توریسم نخستین  بار درسال 1811 ، درمجله انگلیسی به نام اسپورتینگ ماگازین (مجله ورزشی) آمد درآن از این لغت به معنای مسافرت به منظور تماشای آثار تاریخی و بازدید از مناظر طبیعی برای کسب لذت به کار می رفت.

واژه  توریسم درگذشته بنا به نظر اندیشه زمان بیشتر با معنایی لذت بردن و تفنن داشته است لیکن در قرن بیستم تحولاتی در زندگی اجتماعی و فرهنگی جامعه اروپا روی داد در مفهوم واژه توریسم و توریست دگرگونی بوجود آمد، کسی را توریست می گفتند که برای تجدید نیرو. رفع خستگی و خودسازی از راه آشنایی با اقوام و ملل گوناگون و شناخت پدیده های هستی بر مسافرت می رود .(محلاتی ، 1380، 3)

صنعت توریسم درسالهای آغازین قرن بیست یکم به یک فعالیت عظیم اقتصادی تبدیل گشته ویکی از درآمدترین و اشتغالزاترین صنایع جهان است که پیش بینی می شود تا سال 2007 میلادی این رقم به حدود 850 میلیار دلار افزایش یابد و تعداد گردشگران در سال 1999 از 664 میلیون به حدود 876 میلیون در سال 2007 افزایش یابد (نقشه جهانی اقتصاد،1383،  )

گسترش گردشگری در سال 2007 سبب خواهد گردید که تعداد بی شماری درگوشه و کنار جهان جذب این صنعت شوند و زمنیه اشتغال بیش از 380 میلیون نفر درسطح جهان فراهم آید(همان    منبع،  )  


اشتراک بگذارید:

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 5,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file542_1794430_4508.zip43.3k

پرفروش ترین محصولات